‘Bir Ceren daha ölmesin diye dayanışmaya devam edeceğiz’

  • 09:09 18 Mayıs 2020
  • Güncel
Hikmet Tunç
 
VAN - Kadına yönelik şiddet ve şüpheli ölümlerin gerçekleştiği bir dönemde atanan kayyımların, kadın çalışmalarına engel olduğunu belirten Özalp Belediyesi HDP’li Meclis üyesi Sakine Kutpınar, “Cerenlerin sesi olmayı sürdüreceğiz. Bir Ceren daha ölmesin diye kadınların dayanışması, bu seslerin yükselmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Koronavirüs salgını öncesinde de var olan kadına yönelik şiddet ve katledilme vakaları, salgın sürecinde dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi bölgede de artış gösterdi. Yılın başından bu yana çok sayıda kadın intihara sürüklendi ya da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.  Van’da da son 5 ay içeresinde birçok “intihar” yaşansa da bunun çok azı basın yoluyla kamuoyunun gündemine geldi. Tuşba ilçesinde 12 Ocak günü L.A., aynı ilçeye bağlı Bey Üzümü Mahallesi’nde 28 Ocak günü Süphan Boz, Erciş ilçesinde 31 Ocak günü Dilek E., aynı ilçede 11 Şubat’ta Bilge Erbaş, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.
 
Özalp ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi’nde de 8 Mayıs tarihinde Ceren Atlı’nın, evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmesi, basına yansıyan son şüpheli ölüm vakası oldu. Ceren’in ölümüne dair soru işaretleri henüz yanıtlanmazken, kayyım atanan Özalp Belediyesi’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Meclis üyesi Sakine Kutpınar, ailesini ziyaret ederek Ceren’in yaşamını yitirmesine ilişkin bilgi aldı.
 
‘Her ay birden fazla intihar gerçekleşiyor’
 
İlçede şüpheli ölümlerin çok fazla yaşandığına ve birçoğunun “intihar” olduğunun iddia edildiğine dikkat çeken Sakine, bölgede kadına yönelik şiddetin çok azının basına yansıdığını ifade etti. Özalp’ta neredeyse her ay birden fazla “intihar” vakasının yaşandığını belirten Sakine, “Maalesef ki bizler de elimizdeki imkanlar doğrultusunda aileleri ziyaret edip bire bir yaptığımız görüşmeler sonucunda bilgi alabiliyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Ailesi zorla evlendirme iddialarını reddetti’ 
 
Ceren’in ailesiyle yaptıkları görüşmede ailesinin “Hiçbir sorunu yoktu” şeklindeki ifadeleriyle karşılaştıklarını kaydeden Sakine, “Diğer intihar vakalarında olduğu gibi Ceren de ‘hiçbir sorunu yokken’ intihar etmişti. Ama bizler biliyoruz ki hiçbir kadın ‘sorunu yokken’ intihar etmez. Ceren henüz 18 yaşında genç bir kadın. Tüm yaşamı ev mekanından ibaret. Dolayısıyla ardından pek çok iddia ortaya atıldı. Bu iddialardan biri de Ceren’in ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenmesiydi. Bu iddiayı sorduğumuzda aile kesinlikle reddetti” dedi.
 
‘Kadınlara yönelik hiçbir proje hazmedilmiyor’
 
Özalp’ta HDP’li belediyenin ve önceki dönem DBP’li belediyenin kadınlar için birçok projeyi hayata geçirmeye başladığını ancak iki dönem de kayyım atandığını vurgulayan Sakine, şunları söyledi: “Yönetimimiz tarafından belediye bünyesinde Kadın Politikalar Müdürlüğü’nü her iki dönemde de aktifleştirerek mahallelerde çalışmalarımıza başladık. Kadına yönelik şiddet, istihdam, sosyal, ekonomik, kültürel sorunlarını ele alarak mahallelerde kadınlarla fizibilite çalışmalarına başladık. Kısa bir sürede yaptığımız fizibilite çalışmasında kadınlara ‘Ne istiyorsunuz’ sorusunu yönlendirdiğimizde cevaplardan biri de şiddete karşı aktif mücadeleydi. Fakat gelinen noktada kadınlara yönelik hiçbir proje hazmedilmiyor. Kadın Politikaları Müdürlüğümüzce açılan çilek tarlamız erkeklere devredildi. Sosyal ve kültürel alanda açtığımız ‘Çilkezi Kadın Konuk ve Kültür Evi’ kapatıldı.”
 
‘Cerenlerin sesi olmayı sürdüreceğiz’
 
Kayyımın düşmanca politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Sakine, “Her koşulda kadınlarla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Cerenlerin sesi olmayı sürdüreceğiz. Bir Ceren daha ölmesin diye kadınların dayanışması, bu seslerin yükselmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.