Saliha Aydeniz: Artık yönetemiyorsunuz, bunlar son çırpınışlarınız

  • 16:25 22 Mayıs 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada iktidara seslenerek, "Bunlar sizin son çırpınışlarınız, artık yönetemiyorsunuz. Bunu çok iyi bilin biz asla geri adım atmayacağız, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi. 
 
Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile 18 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. DBP Genel Merkez bürosunun bulunduğu bir binanın önünde yapılan açıklamaya, HDP’li Miletvekilleri Tayip Temel, İmam Taşçıer, Remziye Tosun, Dersim Dağ, Semra Güzel, Musa Farisoğulları, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Mahmut Toğrul, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Meclis Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Satiye Ok, HDP Diyarbakır il Eşbaşkanları, DBP il Eşbaşkanları ve yöneticileri katıldı.
 
'Bitmiş bir iktidarın son çırpınışları'
 
Açıklamada konuşan Saliha Aydeniz, yapılan operasyonun iktidarın son çırpınışları olduğuna dikkat çekerek, "Bitmiş bir iktidarın son çırpınışlarına karşı verdiğimiz mücadele için buradayız. Bu sabah yine bir soykırım operasyonuyla açtık gözümüzü. Kadın mücadelesini yürüten ve aynı zamanda Rosa Kadın Derneği kurucuları olan arkadaşlarımız hukuksuzca gözaltına alındı. Yine siyasetçi arkadaşlarımız, HDP ve DBP üyeleri aralarında yer almaktadır. Bizi tam 1 saattir küçük bir koridorda bekleten bu zihniyet sosyal mesafeden söz edemez. Bu bile aslında yönetemediklerinin ve salgını fırsata çevirdiklerinin bir görüntüsüdür. Siyasî operasyonun asıl hedefi kadın mücadelesidir. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha söylemek istiyoruz. Onlar bize 'size mücadele alanı bırakmayacağız' mesajı veriyor. Biz bu mesajı aldık ve onların tüm kirli politikalarını teşhir etmeye, karşısında durmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl olduysak bundan sonra da halkımızın yanında olacağız" ifadelerine yer verdi. 
 
'Asla vazgeçmeyeceğiz, geri adım atmayacağız'
 
İktidarın her fırsatta Kürtleri ve özgürlük mücadelesini hedef aldığını ve saldırdığını aktaran Saliha, "Yine bu gün bu iktidarın sıkıştığını da her fırsatta demokratik kurumlara ve Kürtlere yöneliminden görüyoruz. Bu iktidar bitmiştir, bu iktidarın meşruyeti kalmamıştır. Oluşturmak istediği başkanlık sistemi adı altında diktatörlük sistemini oluşturmak istemektedirler. Muhalefet olarak bunun karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu düşmanlık ülkenin demokrasisi altına koyulmuş bir dinamittir. Evet, bugün bu iktidar yönetemediğini göstermiştir. Salgın sürecini raporlarla oynayarak geçiştiremezsiniz. Bütün toplum artık biliyor, siz artık yönetimiyorsunuz. Siz artık siyasi operasyonlarla, kayyımlarla, irade gaspıyla, demokratik siyasete yönelmekle bu ülkeyi yönetemediğinizi tüm dünyaya gösterdiniz. Tüm halkımıza da çağrımızdır; baskılara, irade gaspına, soykırım operasyonlarına sessiz kalmayın. Bu iktidar bizim direnişimiz ve mücadelemizle gidecektir. Bir an önce yöneticilerimizi, üyelerimizi serbest bırakın. Asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Demokratik siyasetten asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu çok iyi bilin, biz geri adım atmayacağız" diye vurguladı. 
 
Saliha'nın konuşmasının ardından, “Jin, Jiyan Azadi”, “Korkmuyoruz, baş kaldırıyoruz”, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Yaşasın kadın mücadelemiz" sloganları atıldı. 
 
Siyasetçiler, 5 dakikalık oturma eylemi ile açıklamayı sonlandırdı.