Sürgün edilmelere karşı eylem yapan 8 kişi gözaltına alındı

  • 14:32 29 Mayıs 2020
  • Güncel
BATMAN - Batman’da sağlıkçıların sürgün edilmesini protesto eden kamu emekçilerine müdahale eden polis, 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Batman Şubeler Platformu, kentte Sağlık Sosyal ve Hizmet Emekçileri Sendikası'na (SES) üye 3 sağlık emekçisinin sürgün edilmesine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenlemek istedi. Polisler, açıklama öncesi bina önünü ablukaya alarak, açıklamaya izin vermedi. Söz konusu engellemeye de valilik tarafından alınan "yasak" kararı gösterildi.  
 
8 kişi gözaltına alındı 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Nejdet İpekyüz, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve Mehmet Rüştü Tiryaki'nin de destek verdiği kamu emekçileri, açıklama yapmakta ısrar etti. "Hukuksuz sürgünler durdurulsun" yazılı pankart taşıyan emekçiler açıklama yaptıkları sırada polis saldırısına maruz kaldı. SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan'ın basın metnini okuduğu sırada, polisler gruba plastik mermi ve gazla müdahale etti. 
 
SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, Eğitim Sen Genel Sekreteri Welat Kaya, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, BES Genel Genel Sekreteri Aziz Özkan, SES Batman Şube yöneticisi Salih Bayat, SES Genel Kadın Sekreteri Selma Atabey ile Erdal Doğan ve Yunus İzmir darp edilerek gözaltına alındı. 
 
Milletvekillerinden tepki 
 
Sağlık emekçilerinin gözaltına alınması tepkiyle karşılandı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bir polisin sürekli olarak müdahale etmeye çalışmasına, "provokatör" sözüyle tepki gösterdi. HDP'li Mehmet Rüştü Tiryaki de polis amirine, "Bunları siz provoke ediyorsunuz. Aynısını adliye önünde yapmıştınız" diyerek, tepkisini dile getirdi.