Böbrek hastası Dilgeş 14 gün boyunca tecritte kalacak!

  • 14:45 29 Mayıs 2020
  • Güncel
ANKARA-  Rosa Kadın Derneği yöneticilerini ve tutuklanan siyasetçileri cezaevinde ziyaret eden HDP Hukuk Komisyonu,  böbrek  hastası olan 3 buçuk yaşındaki Dilgeş’in 14 gün boyunca tecritte tutulacağı bilgisini verdi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Ümit Dede ile komisyon üyesi avukat Mehmet Öner Rosa Kadın Derneğine yönelik yapılan operasyon sonucu bayram günü annesiyle birlikte cezaevine gönderilen 3 buçuk yaşındaki Dilgeş’i, annesi Gönül Aslan’ı HDP MYK üyesi Özlem Gündüz'ü ve  diğer tutsak kadınları  tutuklu bulundukları Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde ziyaret etti. 
 
Dilgeş 14 gün boyunca tecritte kalacak
 
Heyet, tutukluların cezaevinde 4’er kişilik gruplara ayrılarak tecrit altında karantinaya alındıkları ve 14 gün boyunca karantinada kalacakları bilgisini paylaşırken, bayramda cezaevi kantinin kapalı olması nedeniyle tutsakların hiçbir ihtiyacının karşılanmadığını bildirdi.  Heyet ayrıca böbrek yetmezliği olan Dilgeş’in acil ihtiyaçlarının karşılanmadığını da ifade etti. 
 
Dilgeş'in iki kardeşi de dışarıda yalnız kaldı  
 
Dilgeş’in televizyon bulunmayan tecrit hücresinde zorlandığı ve bunun da diğer tutsakları olumsuz etkilediği belirtilirken, Dilgeş’in biri 7 diğeri 14 yaşında olan iki kardeşinin de anneleri Gönül Aslan’ın tutuklanması nedeniyle yalnız kaldığını, Gönül Aslan’ın bir yandan Dilgeş için kaygılanırken diğer yandan dışarıdaki çocuklarını merak ettiği ifade edildi. Gönül  için avukatlar tarafından yapılan itiraz başvurusuna ise şimdiye kadar herhangi bir yanıt verilmediği belirtildi.  
Resmi başvuru ile kurulan Rosa Kadın Derneği’ne “gizli üye oldukları” gerekçesiyle Diyarbakır’da bayram öncesi yapılan gözaltı operasyonunda, aralarında HDP MYK üyesi Özlem Gündüz ile Gönül Aslan’ın da bulunduğu 9 kadın olmak üzere 12 kişi tutuklanmıştı. Dışarıda bakacak kimsesi olmadığı için böbrek hastası 3 buçuk yaşındaki Dilgeş, annesi Gönül Aslan ile birlikte cezaevine gönderilmişti.