'Öcalan’a Özgürlük Kampanyası'na müzisyenlerden katılım

  • 13:27 1 Haziran 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiltere’de Müzisyenler Sendikası, PKK Lideri Abdullah Öcalan için yürütülen “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”na katıldı.
 
İngiltere’deki büyük işçi sendikalarının PKK Lideri Abdullah Öcalan için uzun süredir başlattıkları kampanyaya müzisyenler de katıldı. Milyonlarca üyesi olan UNITE, GMB, FBU, ASLEF, TSSA, RMT, USDAW, PROSPECT, GFTU, PCS, EIS, TUC, THOMPSONS SOLICITORS, CWU ve NEU adlı sendikaların yürüttüğü “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”na 30 bin müzisyeni temsil eden Müzisyenler Sendikası (Musisians Union-MU) da dahil oldu. 
 
1893 yılında Manchester kentinde kurulan MU’nun yanı sıra Mayıs ayı içerisinde Unite sendikasına bağlı Unite South East Regional Committee, Unite Civil Air Transport Section, Unite Branch 7687, Unite Fylde Coast ve Unite Doncaster NE/Sec1 branşları da kampanyaya katıldıklarını duyurdu.
 
‘Müzik toplumsal hareketlerde temel rol oynar’
 
Öcalan’a Özgürlük Kampanyası (Freedom for Ocalan) yürütücüleri, Müzisyenler Birliği’nin desteğini selamladı. Kampanya yürütücüleri, müziğin dünya genelinde sosyal hareketlerin dinamizminde temel rol oynamaya devam ettiğine vurgu yaptı. Müziğin Güney Afrika’da Apartheid rejimine karşı mücadelede uluslararası alanda önemli bir rol oynadığını kampanya, “Müzik sesini sesi olmayanlara verdi ve Güney Afrika siyahlarının günlük olarak maruz kaldığı adaletsizliklerin ayırtına varmayı sağladı” dedi.
 
Türkiye’nin kuruluşundan hemen sonra Kürtçe dil, isim ve kıyafetlere getirilen yasakları hatırlatan kampanya, 1980’li yıllardan itibaren çok sayıda kişinin Kürtçe şarkı söylediği için tutuklandığını belirtti. Kürtler ve dünyanın birçok yerinde müziğin zulmü anlatmada ve zulme karşı direniş içerisindeki rolüne değinen kampanya, “Özgürlük şarkıları her zaman örgütlü işçi sınıfının uluslararası mücadelesine ritim ve melodi sağladı” dedi.
 
Öcalan’a Özgürlük Kampanyası, 1.5 milyon üyesi bulunan İngiltere ve Galler’in en büyük sendikası olan Unite the Union ile 800 bin üyeli Genel İş Sendikası (GMB) tarafından Avam Kamarası’nda 2016’da yapılan bir açıklamayla start almıştı.