Ayşe Karaman’ın annesi ‘adalet’ talebini yineledi

  • 13:37 1 Haziran 2020
  • Güncel
ANKARA - Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman, ‘adalet’ talebiyle Ankara Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, “309 gündür ağlıyorum. O kirli eller başkalarına da dokunmasın diye tutuklayın tekrar” dedi. 
 
Anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ı "tasarlayarak öldürme" suçundan yargılanan Özgür Tarhan'ın, 4 Mayıs’ta görülen duruşmada “delilleri karartma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle tahliye edilmesine tepki gösteren Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman, “adalet" talebiyle Ankara Adliyesi önünde kadın örgütlerinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Ayşe’nin ailesinin avukatı Tolga Beyendi de katıldı.
 
Adliye önünde bir araya gelen kadınlar, Ayşe’nin fotoğraflarını ve “Sessiz kalmıyoruz” ile “Ayşe Karaman’a adalet” yazılı dövizler taşıdı.
 
‘Fail elini kolunu sallayarak çıktı’
 
Açıklamada ilk söz alan Ankara Kadın Meclisi Üyesi Mizgin Sünbül, fail Özgür Tarhan’ın tahliye edilmesine gerekçe gösterilen raporda, tahliyeye neden olacak tek bir delilin olmadığını aktardı. Mizgin, “Üstelik pandemi sürecinde davaların esasına ilişkin hiçbir görüşme yapılmazken ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanan biri elini kolunu sallayarak mahkeme salonlarından çıkabiliyor. Toplumun ve biz kadınların fiziki olarak bulunamadığı bir mahkemede tahliye edilmesi fırsatçılıktır. Biz bu kararı kesinlikle kabul etmiyoruz, Tarhan’ın tekrar tutuklanması için elimizden geleni yapacağı. Bu ülkede her gün kadınlar öldürülüyor ve bu kadınlardan bazılarının nasıl öldürüldüğünü dahi bilmiyoruz. Şüpheli kadın ölümlerinin ortaya çıkması gerekirken böyle bir karar veriliyor. Biz mücadelemizle Ayşe’nin nasıl öldürüldüğünü açığa çıkaracağız. Ayşe için adalet istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Cumhurbaşkanı’na yazdım dönmedi’
 
Ardından konuşan Ayşe’nin annesi Feride Karaman, failin ilk mahkemede verdiği savunmada “Evin kapısı içeriden kilitli olduğu için giremedim” sözlerini hatırlatarak tepkisini dile getirdi. Feride, “Çocuğumu öldürdün, gittin kurgu yaptım. İçeride birisinin olduğundan eminseniz kapıdan ayrılır mısınız? Hiçbir mantığı sığmıyor. Ben 309 gündür bunu çözmeye çalışıyorum, niye hakimler çözemiyor da adama ödül verdiler? Cumhurbaşkanına, Adalet Bakanı’na yazdım dönmediler bana. Şimdi de cumhuriyet başsavcısına sesleniyorum, göreve davet ediyorum bu adamı derhal içeri alsınlar” ifadelerini kullandı.
 
‘309 gündür ağlıyorum’
 
Fail erkeğin, Ayşe’i katlettikten sonra elini kolunu sallayarak dışarı çıktığını vurgulayan Feride, “Bayram yaptı. Bu karar nasıl verildi? 309 gündür ağlıyorum. O kirli eller başkalarına da dokunmasın diye tutuklayın tekrar. Nasıl kıydı benim çocuğuma? Ben Barış Manço’nun ‘Çiçeğimi kopardın’ parçasını ölen Şule Çet, Ceren Damar ve ölen tüm kadınlara armağan ediyorum” diye belirtti.
 
‘Kaçma şüphesine rağmen tahliye edildi’
 
Son olarak söz alan ailenin avukatı Tolga Beyendi ise şunları kaydetti: ”Gelinen noktada sanık lehine hiçbir yenilik yokken dosyada, kuvvetli suç şüphesine, kaçma şüphesine rağmen sanığa adli kontrol şartı bile uygulanmadan yangından mal kaçırır gibi tahliye edildi. Bizim bu hukuksuz kararı kabul etmemiz mümkün değil. İtirazımızı yaptık ancak duruşmanın üzerinden neredeyse bir ay geçmiş olmasına rağmen duruşma zaptı hala UYAP’a taranmış değil. Tahliyeye ilişkin itirazlarımız duruşmadan 18 gün sonra üst mahkemeye gönderildi. Böyle hukuksuz karara karşı üst mahkemeden tahliye kararının kaldırılacağı kanaatindeyiz. Bu yüzden bugün buradayız.” 
 
Açıklama, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganı ile sona erdi.