Vekillerin tutuklanması İstanbul'da protesto edildi

  • 21:37 5 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL – HDP milletvekilleri Leyla Güven ile Musa Farisoğlulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesi ve ardından tutuklanmaları İstanbul’un birçok noktasında protesto edildi.
 
Kadıköy 
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmalarını Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde gerçekleştirdiği eylemle protesto etti. Eyleme, çok sayıda HDP bileşeninin yanı sıra yurttaşlar da katıldı. “Darbelerinize karşı direneceğiz” pankartı açan kitle, sık sık “Leyla Güven onurumuzdur”, “Berxwedan jîyane”,  “Faşizme karşı omuz omuza” Jin jîyan azadî” ve “Faşist AKP, işbirlikçi MHP” sloganları attı.
 
‘Onlar içerde biz dışarıda direneceğiz’
 
Milletvekillerinin tutuklanmalarını kınayan HDP PM Üyesi Esengül Demir, yerel seçimlerde muhalefet partilerine destek vererek, AKP’ye kaybettirildiğini hatırlatarak, “İşte bunun intikamı alınıyor. Mesaj budur. Resim budur” dedi.
 
Halkın iradesinin bir kez daha yok sayıldığına dikkat çeken Esengül,  “Halkın sesinin kısıldığı yerden halka hizmet edilemez. Biz halkın içindeyiz. Seçilmişler, kadınlar, gençler ve emekçilerin oylarıyla meclise gittiler. Ama halkın iradesi yok sayıldı. Mücadele geriye mi düştü. Zalimler tarihte asla iyi anılmazlar. Tarihi değiştirenler cesur yüreklilerdir. Leyla Güven 200 gün açlık grevinde kalan bir direniş sembolüdür. Onlar içerde biz dışarda direneceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Açıklamanın ardından kitle Kadıköy sokaklarında sloganlar eşliğinde dağıldı.
 
Kartal
 
HDP Kartal İlçe Örgütü de, ilçe meydanında yaptığı açıklamayla yaşananları protesto etti. "Kadın mücadelemiz yargılanamaz", "Darbelerinize karşı direneceğiz" pankartları ile "Zulme boyun eğmiyoruz", "Leyla kadınların ifadesidir", "İrademe dokunma", "Berxedan jiyane" , dövizlerinin açıldığı eylemde, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Katılımcıların boyunlarına barışı figürü desenli beyaz tülbent taktı.
 
‘İktidar HDP’den korktuğunu gösterdi’
 
Yaşananları darbe olarak niteleyen HDP İstanbul İl Yöneticisi Ahmet Özboğan, darbeci zihniyetin BMM'nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürdüğünü kaydetti. Halk iradesine karşı geliştirilen ahlaksız ve faşist darbeciliği asla tanımayacaklarını belirten Ahmet Özboğan, özellikle partilerinin sürece dair açıkladığı 'Demokratik Tutum Belgesi'nin ardından gerçekleşen saldırıların birlik ve ortak mücadele çağrılarına verilen bir yanıt olduğuna dikkat çekti. Ahmet Özboğan, "İktidar bir kez daha gücümüzden, siyasetimizden Türkiye için çözüm olacak projelerimizden korktuğunu göstermiştir" diye konuştu.
 
Ahmet Özboğan, son olarak dayatılan saldırılara karşı en etkili cevabın direniş olduğuna işaret ederek, parti olarak Türkiye'nin demokratik geleceğini yaratma mücadelesine devam edeceklerini vurguladı.
 
Faşizme geçit yok
 
Ardından konuşan HDP Parti Meclis üyesi Cengiz Topbaşlı,  demokrasiye dönük dayatma ve saldırıların yeni olmadığını belirterek, koronavirüs salgınına rağmen devam eden kayyım atamalarını hatırlattı. Cengiz Topbaşlı, "Bu halk ve temsiliyetini yürüten bu parti asla size biat etmeyecektir. Baskılarınız saldırılarınızın hepsi beyhudedir. Faşizme geçit vermeyeceğiz" dedi. 
 
Sancaktepe

HDP’li ve CHP’li 3 vekilin tutuklanmasına ilişkin Sancaktepe Demokrasi Caddesinde bir araya gelen HDP’liler, yaptıkları açıklama ile  yaşananlara tepki gösterdi. “Darbelerinize karşı direneceğiz” pankartının açıldığın açıklama öncesinde “Meclis’te darbe var”, “Berxwedan jiyane”, “Kayyuma, darbeye, faşizme hayır” dövizleri taşınırken, sık sık “Faşizme boyun eğmeyeceğiz”, “İrademe dokunma” sloganları atıldı.

Ardından yapılan açıklamada söz alan HDP İlçe yöneticisi Yavuz Alincer, 26 yıldır bu darbeci zihniyetin sürdüğünü belirterek, bütün toplumsal kesimlere yönelen saldırganlığa ve zorbalığa karşı demokratik güç birliği vurgusunda bulundu.