Kayıp yakınlarının eylemi 591’inci haftasında

  • 12:59 6 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla kayıp  yakınlarının her hafta gerçekleştirdiği eylemin 591’inci haftasında, 1994 yılında kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbeti soruldu.
 
Kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemin 591’incisini koronavirüs  (Covid-19) salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi. Eylemde bu hafta Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Doğançay Mahallesi’nde 1994 Kasımında asker ve korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Nihat Aydoğan’ın (32) akıbeti soruldu.
 
Nihat Aydoğan’ın hikayesi şöyle:
 
“Nihat Aydoğan 1994 Kasımında asker ve korucular tarafından evi basılıp eşi ve çocuklarının gözü önünde darp edilerek gözaltına alındı. Babasına yapılan şiddetin tanığı olan 12 yaşındaki çocuğun dili tutuldu. 15 gün boyunca Mardin Merkez Jandarma Komutanlığı’nda işkenceye maruz bırakılır. Bir daha kendisinden haber alınamayan Nihat Aydoğan’ın eşi onu karakolda sorunca askerler, ’Biz onu serbest bıraktık. Git onu dağda ara’ cevabını vermişler.  Ailenin hiçbir hukuki başvuruya olumlu yanıt verilmezken, bölgede çıkan toplu mezarların ardından umutlanan eşi, İstanbul İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunarak eşinin akıbetinin açığa çıkarılmasını ister.”