Kadınlardan iktidara: Tarihimiz Leylalarla doludur

  • 13:41 6 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJA ve HDP Kadın Meclisi’nin düzenlediği ortak açıklamada, “Tarihimiz Leylalarla doludur. Leyla direniş demektir. Leyla halkların barışı halkların insanca yaşaması için mücadele verendir” denildi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmalarına ilişkin birçok kentte ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. 
 
Van 
 
HDP Van İl binası önünde düzenlenen açıklamaya Leyla ve Musa’nın fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşınırken, “Leyla Guven Rûmeta me ye Berxwedan Jiyane” pankartı taşındı. Açıklamaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ve birçok kadın katıldı. Açıklamayı HDP İl Eşbaşkanı Öznur Bartın yaptı.
 
‘İktidar muhaliflere güç uygulayarak devşirme peşindedir’
 
AKP ve MHP’nin muhaliflere dönük baskısının arttığını belirten Öznur,  “Can çekişen iktidar son kozlarını ahlaki, dini, siyasi, tarihi tüm değerler üzerine oynayarak bunları imha ederek bunları gerçekleştirmektedir. İktidar muhalif kesimi terörize ederek sindirme politikalarıyla ayyuka çıkmış zihniyetlerini tüm halkların üzerinde uygulayarak, güç devşirme peşindedir” dedi.
 
‘Halka ait mezarlar ayaklar altına alınıyor’
 
Anayasal hakların gasp edildiğini ve siyasi darbenin kayyım politikalarıyla da halka defalarca uygulandığını söyleyen Öznur, “ Kürt’e ‘ya sev ya terk et’ sözleriyle tehdit ederek, politikaları ile halkların nefes alması dahi izin verilmiyor. Halka ait mezarlar ayaklar altına alınıyor.  İktidara karşısında el pençe durmayan her kadın, her anne muazzam acılara tabi tutuluyor. Kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarını da meşrulaştırılıyor” sözlerini kullandı.
 
‘Retçi politikalarınızdan vazgeçin’
 
Vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması ve tutuklanmasına tepki gösteren Öznur, “Tarihimiz Leylalarla doludur. Leyla direniş demektir. Leyla halkların barışı halkların insanca yaşaması için mücadele verendir. Siyasi iktidara ve siyasi iktidarın koltuk değneği olan statükocu anlayışlara sesleniyoruz; bu aymazlıktan vazgeçin. Bu tekçi anlayışınız ülkeye, bu ülkenin kadınlarına, gençlerine, çocuklarına sadece kaybettirir. Bir an önce bu retçi politikalarınızdan vazgeçerek barış masasında yerinizi alın ve halkların demokrasi şerbetini yudumlayın” dedi. 
 
Açıklama, alkış ve zılgıtlarla  “Berxwedan jiyane”, “ Biji berxwedana Leyla’ye” sloganları ile sona erdi.  
 
Hakkari
 
Hakkari’de ise HDP Kadın Meclisi ve TJA,  HDP il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı kadınlar adına HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven okudu. 
 
Açıklama 'Berxwedan Jiyan e' sloganlarıyla son buldu.
 
Şırnak
 
HDP  Şırnak Kadın Meclisi ve TJA vekilliklerin düşürülmesi ve tutuklamalara ilişkin açıklama yaptı. “Me serî netewand, em ê netewînin. Ew ê darbeker biçin, em ê biserkevin” parkartının yer aldığı açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, TJA aktivistleri, Barış Anneleri ile çok sayıda kadın katıldı.  
 
Açıklamada konuşan HDP’li Nuran İmir, Leyla Güven’in Kürt kadınlarının onuru olduğuna vurgu yaparak, “Biz Kürtler hiçbir zaman baskı ve faşist uygulamalar karşısında boyun eğmedik diz çökmedik. Bu faşist uygulamalar ve baskılarla hiçbir sorunu çözemediler. İktidar Kürtlere yönelik baskıları her daim sürüyor. Bizler var olduğumuz sürece erkek egemen zihniyetinizin kazanmasına izin vermeyeceğiz. Bizler direnişimiz ile baskıları yıkacağız. Bizler kadın iradesinden ve kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz. Kazanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye ifade etti.
 
Açıklama “Berxwedan Jiyane” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları ile son buldu. 
 
 
Batman
 
HDP Batman Kadın Meclisi ve TJA, HDP Batman il binası önünde açıklama yaptı. “Darbe var” yazılı dövizler ile Leyla'nın fotoğraflarını taşıyan kadınlar adına açıklamayı yapan TJA aktivisti Gülnur Deli, saldırılar karşısında tüm kadınların kenetlenmesi ve birleşmesi gerektiğinin altını çizerek, “Leyla Güven Kürt kadınlarının onurudur. Kürt kadınlarının siyasetteki temsiliyetidir ve irademizdir. İrademize dönük saldırıyı kabul etmiyoruz” dedi.
 
Açıklama, “Jin, jiyan, azadi” ve “İrademe dokunma” sloganları ile sonlandı. 
 
Yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: 
 
"Leyla Güven, ömrünü kadınların  halkların ve demokrasi  mücadelesine adamış ve bu uğurda bedeller ödemiştir. Mücadelenin bir ayağı olan Meclis’te;  halkların ve kadınların sesi olmak için 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Hakkari Milletvekili seçilmiştir. Vekil seçilmesine rağmen uzun süre cezaevinde rehin tutulan Leyla Güven, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması için 200 gün süren açlık grevi gerçekleştirmiş ve cezaevlerine yayılan bu direniş sonucunda Sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirilmiştir.
 
'Leyla biz kadınların iradesidir'
 
Öncelikle bunu böyle bilin ki, Leyla Güven, Biz kadınların iradesidir. Onun gösterdiği direniş ve mücadele dünya kadınlarına ilham olmuştur. Hiçbir faşist iktidar, onu ve biz kadınları mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP erkek egemen faşist iktidarının bu saldırıları, Leyla Güven’in mücadele etmesine engel olamayacak.
 
'Leyla Güven biziz'
 
HDP Kadın Meclisi olarak; Leyla Güven’in irademiz olduğunu ve irademizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Biz kadınlar; Leyla’nın yoldaşları olarak AKP-MHP faşist blokuna sesleniyoruz; Leyla Güven biziz, Leyla Güven halktır. Onun mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Leyla Güven’in dediği gibi Berxwedan jiyane!"