Kadınlar katledilen Ayşegül’ün evinin önünden seslendi

  • 15:16 6 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL- Kadın Meclisleri, Muharrem Eralp isimli erkek tarafından katledilen Ayşegül Aktürk’ün evinin önünden “Bu ülkede kadınlar neden öldürülüyor?” diye sordu. 
 
Kadın Meclisleri İstanbul Maltepe’de Muharrem Eralp isimli erkek tarafından katledilen Ayşegül Aktürk’ün evinin önünde eylem yaptı. Ayşegül’ün fotoğrafları ile “Kadın Cinayetlerini Durduracağız” dövizlerinin taşındığı eylemde sık sık kadın katliamına ilişkin sloganlar atıldı. Açıklamaya Ayşegül’ün çalıştığı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden çalışma arkadaşları ve komşuları katıldı.
 
‘Kabul etmiyoruz’
 
Açıklamada konuşan Kadın Meclisleri’nden Ayşen Ece Kavas, kadın katliamlarındaki artışa dikkat çekti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kadın katliamının azaldığı yönündeki açıklamalarına karşı bu ay içinde 21 kadının katledildiğini anımsatan Ayşen, “Bugün burada Ayşegül’ün evinin önünde buluşmak bizler için çok üzücü. Bu ülkede gerçekten yasalar uygulansa, kadınlar korunsa ve eşitlik politikaları yürütülse erkekler kadınlara şiddet uygulamaya cesaret edemez.  Sırtı sıvazlanan, kadınların hayatında söz sahibi olduğunu zanneden erkekler yüzünden öldürülüyoruz. Ayşegül hayatta olabilirdi. Bu ülkede kadınlar neden öldürülüyor? Evlerinde, sokak ortalarında, iş yerlerinde öldürülüyor kadınlar. Bunu kabul etmiyoruz. Bir ayda 21 kadın öldürüldü. 1 ayda 21 kadının hayatı salgın değil, trafik kazası değil, doğal ölüm değil.  Bu ölümler cesaret bulan kendini kadınlar üzerinde egemen zanneden erkekler yüzünden” diye konuştu.
 
‘Bizim vücutlarımızın üzerinde sizlerin hiçbir hakkı yok’
 
Ardından söz alan Ayşegül’ün çalıştığı hastanede görev yapan Doktor Nuket Zeynep Özdemir, Ayşegül’ün katledilmesinden duyduğu üzüntüyü paylaşarak kadın katliamlarının nedenlerine değindi. Ayşegül’ün çalışkan, azimli ve güçlü biri olarak tüm kadınlar tarafından örnek alındığını söyleyen Nuket, artan kadın katliamlarına ilişkin tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Toplumsal algıları yıkmadıktan sonra hiçbir yere gelemeyiz. Erkekler niçin kuralları sizler belirliyorsunuz? Bırakın bu kafayı! Bırakın biz kadınlar kendi kuralımızı kendimiz koyalım. Bizim vücutlarımızın üzerinde sizlerin hiçbir hakkı yok” dedi.
 
Eylem, Ayşegül’ün komşularının konuşmaları ardından atılan sloganlar ile sona erdi.