TJA: Kadın iradesini ve gücünü teslim alamayacaksınız

  • 20:03 6 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL - TJA, HDK ve HDP Kadın Meclisi, Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesine tepki göstererek, “Kadın iradesini ve gücünü teslim alamayacaksınız” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile HDP Milletvekili Musa Farisoğulları'nın vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Beşiktaş Meydanı’nda yapılan açıklamaya, HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Deniz Aktaş, HDK İstanbul Eşsözcüsü Gurbet Aydoğan ile çok sayıda kadın katıldı. 
 
Leyla'nın fotoğraflarının olduğu ve “Darbe var” ile “Berxwedan Jiyane” dövizlerinin taşındığı açıklamada, sık sık “Berxwedan jiyana”, “Jin jiyan azadi” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atıldı. 
 
‘Mücadeleyi büyüteceğiz’ 
 
Açıklamada ilk olarak söz alan İdil Uğurlu,  Leyla’nın neden seçildiğini sordu. “Çünkü Leyla Güven 30 yıldır mücadele ediyor” diye devam eden İdil, Leyla’nın gözaltına alındığında gereken mesajı verdiğini kaydetti. İdil, “Gözaltına alınınca bile ‘berxwedan jiyana’ demiştir. Biz Leyla Güven’in vekilliğinin düşürülmesini ve tutuklanmasını kadınların iradesine darbe olarak gördük. Leyla Güven şahsında binlerce kadın tutuklandı. Verdiğiniz mesajı aldık mücadeleyi büyüteceğiz. Güven’i tutuklayanlar bilsin ki kadın mücadelesi büyüyerek devam edecek” ifadelerini kullandı. 
 
'Leyla yalnız değildir'
 
SKM Genel Sözcüsü Deniz Aktaş ise, “Onlar haksızlıklarından bize saldırıyorlar ama bizlerde haklılığımızdan güç alıyoruz. Salgın sürecinde kadınlara saldırılmaya devam edildi. Haksızlıklara karşı çıkanlar da saldırılardan nasibini almaya devam ediyor. 4 Kasım’ın devamı olan 4 Nisan’ı yaşadık. Ama irademize sahip çıkacağız. Güven’in yanındayız.”
 
'Kürt kadınları ile dayanışmaya devam edeceğiz'
 
Kadınların Kurtuluşu’ndan Burcu Gül Çubuk da “Kürt kadınlarıyla ‘yan yana gelmeyin, ‘Kürtlere bir şey olursa yanında kalmayın’ deniliyor. Biz de kadın mücadelesi parçalanamaz diyoruz. Biji yekitiya Jinan” diye belirtti. 
 
Bir grup feminist kadın adına konuşan Firdevs Hoşer de şöyle dedi: “Rosa Kadın Derneği ile başladılar Leyla Güven ile devam ettiler. Bizler Kürt kadınlarıyla dayanışmaya devam edeceğiz.”
 
Ardından kadınlar adına basın metnini HDP İstanbul İl Yöneticisi Arzu Fırat okudu. Leyla ve Musa’nın vekilliklerinin düşürülmesini kınadıklarını söyleyen Arzu, “İktidar büyük bir kaos içerisindedir, kendisini bu kaostan kurtarmak için kadınların ve halkların iradesine saldırıyor. Siyasi darbeler yaparak, kayyımlar atayarak kadınları ve halkları nefessiz bırakmaya çalışıyor. AKP-MHP’nin yaratmış olduğu ekonomik, toplumsal ve siyasal kriz her geçen gün derinleşmektedir. Sorunlara çözüm aramaktansa muhalif güçleri gözaltı, tutuklama ve tehditle parçalamaya çalışarak, çözümsüzlüğü derinleştiriyor. Bu kadın iradesinin ve kazanımlarının gaspıdır” dedi. 
 
‘Birlikte mücadele edelim’
 
AKP-MHP’nin kadınların ve demokratik güçlerin karşısında “faşist bir bloğu gittikçe büyüttüğünü” vurgulayan Arzu, devamında şunları söyledi: “Bu faşist blok ile çıkardığı kararnameler ile DTK Eşbaşkanımız ve HDP Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven’in milletvekilliğini düşürdü ve tutuklama kararını çıkartıp cezaevine götürdü. Öyle bilinmelidir ki bu baskıcı ve gaspçı politikaların karşısında mücadelemiz her zaman devam edecektir. Leyla Güven kadınların iradesidir. AKP-MHP başta kadınlar ve Kürt halkının iradesine saldırmıştır. Bir yandan kadın katillerini serbest bırakırken, diğer yandan kadınların iradesine saldırmıştır. Kadınlar kazanımlarına ve iradelerine karşı yapılan bu saldırılara asla boyun eğmeyeceklerdir. Leyla Güven yaşamını kadın ve Kürt halkının özgürlüğüne feda etmiş biridir. Bir kez daha dile getiriyoruz mücadele arkadaşımız olan Leyla Güven’e yapılan bu saldırılar ile ne kadının iradesini ne de gücünü teslim alamayacaksınız. Bizler parlamenterlerimizin milletvekilliklerinin düşürülmesi kararını tanımıyoruz. Bütün kadınları ve demokratik güçlere sesleniyoruz;  Demokrasinin büyümesi ve yaşaması için birlikte mücadele edelim.”
 
Açıklama, sloganlar eşliğinde sona erdi.