HDP Kadın Meclisi bir aylık kampanya başlatıyor

  • 11:43 7 Haziran 2020
  • Güncel
ANKARA - HDP Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük artan saldırılara karşı bir aylık kampanya başlatıyor. Kadınlar kampanya süresi boyunca alanlarda olacak. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük saldırılara karşı bir ay sürecek bir kampanya başlatıyor. HDP Kadın Meclisi, kampanyanın startını 8 Haziran Pazartesi günü (yarın) Ankara'da verecek. Kampanya kapsamında emek sömürüsü, savaş, tecrit, şiddet, erkek egemenliği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk, ayrımcılık, ırkçılık ve nefret söylemlerine karşı yürüyüş düzenlenecek.
 
İlk eylem ‘istismar yasasına’ karşı
 
HDP Kadın Meclisi, kampanyanın ilk haftasında “istismar yasasına” karşı alanlarda olacak. İstismarların yaşandığı yerlerde kadınlarla bir araya gelecek olan HDP Kadın Meclisi, Parlamento Kadın Grubu ve Meclis Genel Kurul kürsüsünden de kadınların sesini duyuracak.
 
Kampanyanın ikinci haftasında ise siyasi tutukluların kapsam dışı bırakıldığı “infaz yasası”na karşı bir dizi eylem gerçekleştirmeyi planlayan Kadın Meclisi, kampanya kapsamında cezaevleri ve adliye önlerinde kadınların taleplerini dile getirecek.
 
Üçüncü hafta da HDP'li belediyelere kayyım atamaları ve eşbaşkanlık sistemine yönelik saldırılara karşı itirazlarını yükseltecek. Bu kapsamda Kadın Meclisi, özellikle kayyım atanan kentlerde alanlarda olacak.  
 
Kadına şiddete karşı saha çalışması
 
Kampanyanın son haftasında Kadın Meclisi, kadına yönelik artan şiddet ve şüpheli kadın ölümlerine karşı çalışmalar yapacak. HDP Kadın Meclisi, kampanya süresi boyunca köylerde, mahallelerde kadın örgütlülüğünü güçlendirecek saha çalışması yürütmeyi planlıyor.
 
Diplomasi çalışmaları yürütülecek
 
HDP Kadın Meclisi kampanya kapsamında Alevi, Roman ve mülteci kadınlarla da bir araya gelecek. Enternasyonal buluşmalarla da kampanyayı güçlendirmeyi hedefleyen Kadın Meclisi, bu kapsamda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Eşitlik ve Ayrımcılığı önleme Komisyonu’ndaki tüm üyelere, Avrupa Parlamentosu’ndaki kadın milletvekillerine, Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu’daki bütün kadın örgütlerine mektup yazma, Avrupa’daki siyasi partilerin kadın sözcüleriyle online toplantı yapma, istismar yasa tasarısının ne olduğu, amacı ve sonuçlarını anlatacak birçok dilde altyazılı kısa video hazırlama gibi çalışmalar planlıyor.