Hasat zamanının ağır yükü kadınlara kalıyor

  • 09:07 11 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
MARDİN - Mardin’in kırsal mahallelerinde buğday hasadı başlarken, kış için saman toplayan kadınlar ise işin en zor kısmını yükleniyor. 
 
Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber mahsullerin toplandığı Mardin ovasında çiftçiler hasada başladı. Hasat sonrası ise kadınlar samanları çuvallara doldurarak işin en ağır bölümünü yapıyor.  
 
'Saatlerce güneş altında bekliyoruz'
 
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli (Giremira) Mahallesi’nde yaşayan Aysel Dinç, büyük ve küçükbaş hayvanları için her sene yılın bu döneminde buğday tarlasından geriye kalan ve öğütülen samanları topluyor. Sıcak hava altında saatlerce samanları çuvallara doldurduklarını söyleyen Aysel, "Önce makineler buğdayı topluyor. Ondan geriye kalan da saman oluyor. İki üç traktör gelip boşaltıyor biz de çuvallara dolduruyoruz. Saatlerce güneş altında bekliyoruz. Zor iş ama hangi iş kolay ki" ifadelerini kullanıyor. 
 
'İşin zor kısmı bize kalıyor'
 
Hasat zamanının en zor kısmının saman toplamak olduğunu belirten Aysel, “Hayvanlarımız kışın aç kalmasın diye topluyoruz. Bu işi yapıp para kazanan da var. Ama biz sadece kendi hayvanlarımız için topluyoruz. Hasadı erkekler topluyor bize de işin en zoru kalıyor. İki gün çuvallama sürüyor. Sonra da ahırlara koyuyoruz. Toplamasak hayvanlarımız aç kalır” diye anlatıyor.