‘Demokrasi yürüyüşü’nde kadınlar taleplerini haykıracak

  • 09:08 11 Haziran 2020
  • Siyaset
İZMİR - Partilerinin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”ne katılacak olan HDP Kadın Meclisi, taleplerini dile getirecek ve kadın örgütleri ile ortaklaşacak. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, daraltılan alanlarına karşı yürüyüşte seslerini yükselteceklerini dile getirdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nü 15 Haziran’da Hakkari ve Edirne’den başlatacak ve 20 Temmuz’da Ankara’da sonlandıracak. Bir haftalık yürüyüş boyunca güzergahta bulunan kentlerde açıklamalar yapılacak, sivil toplum örgütleri, kurumlar ve halk buluşmaları gerçekleştirilecek. HDP Kadın Meclisi de taleplerini dile getirmek adına 15 Haziran günü Edirne Cezaevi önünde başlatılacak olan yürüyüşe katılacak. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, kadına, çocuğa yönelik istismar ve şiddeti, eşbaşkanlık ve kadın kazanımlarına yönelik baskıları dillendireceklerini belirtti.
 
‘Kadınları toplumsal alana çekmek istiyoruz’
 
İzmir yerelinde de sivil toplum örgütleri, kurumlar ve siyasi partilerin ziyaret edileceğini söyleyen Besriye, HDP Kadın Meclisi’nin de talepleri olacağını belirtti. AKP-MHP iktidarı döneminde kadınlar üzerinde çok yoğun baskılar olduğunu kaydeden Besriye, “Kadınların evde olması ve siyasetten, toplumsal alandan geri çekilmesi için yoğun bir çaba var. Biz kadınların alanda olması gerektiğini dile getireceğiz. Bu özellikle bizim parti tüzüğümüzde var. Kadınların siyasette var oluşunu ve eşit temsiliyeti sağlamak amacımız. Toplumun yarısı kadınlar olduğuna göre kadının da sözü olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
‘Sesimizi yükselteceğiz’
 
İnfaz yasasıyla cezaevlerinden kadına yönelik şiddet uygulayanların çıkarıldığını ifade eden Besriye, “Geçenlerde Karşıyaka’da yine bir kadın arkadaş cinayete kurban gitti. İktidar döneminde çoğaldığını biliyoruz. Bunu haykıracağız. İstismar yasası ile ilgili yine gündemde geçmişte de gündeme geldi. Yine Meclis’e getirmek istiyorlar. Çocukları evlendirip istismarı yasalaştırmalarına karşı sesimizi yükselteceğiz” sözlerini kullandı. 
 
‘Kadın siyasetçilere yönelik şiddeti dile getireceğiz’
 
Eşbaşkanlık sistemine karşı baskının devam ettiğine işaret eden Besriye, Rosa Kadın Derneği ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerine, kadın siyasetçilere ve kadın eşbaşkanlara yönelik tutuklamaları hatırlattı. Besriye sözlerine şunları da ekledi: “Cezaevlerinde İHD verilerine göre 800 civarında çocuk var. Çocuk hakları için hasta hakları için sesimizi yükselteceğiz. LGBTİ+’lar için sesimizi yükselteceğiz. Genelde bir doğa katliamı var alanlarımızı daralttıkları için sesimizi yükselteceğiz."
 
‘Kampanyayı kadınlar ile paylaşacağız’
 
Kadın Meclisi’nin çıkarttığı  “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasını tüm kadın grupları ile paylaşacaklarını dile getiren Besriye, “Bizim diğer partilere söyleyecek sözümüz olmaz. Ama Türkiye halklarının sıkışmış olan sorunlarını dile getirmek için yürüyüşü hızlandırdık. Katılım çerçevesi eşbaşkanlar, PM üyeleri, kadın meclis sözcüleri olacak ama biz bütün STK’lere çağrıda bulunacağız. Bu sorun sadece HDP’nin değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu herkesin yürüyüşe gerekirse temsilci bazında katkıda bulunması çağrısında bulunacağız. Katılmak isteyenlere katılmayın demeyeceğiz” ifadelerini kullandı.