Taşlar konutlara yeniden yerleştirildi: Çocuklar tehlikede

  • 09:07 12 Haziran 2020
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de yıkılan evler yerine yapılan TOKİ konutlarından düşen taşlar 4 çocuğun yaralanmasına neden olurken, düşen taşların yeniden takılması diğer çocuklar için tehlike oluşturuyor. 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yıllarında yaşanan sokağa çıkma yasakları sürecinde yüzlerce ev yıkılırken, yasaklar sona erdikten sonra kalan evler de kepçelerle yıkıldı. Yurttaşların bahçeli, geniş bir alana sahip olan evlerinin yerine TOKİ konutları yapılmaya başlandı. TOKİ’lere sıkıştırılmak istenen yurttaşlar, kendi evlerini istediğini belirtse de talepleri karşılanmadı. TOKİ’lerin yapılıp teslim edilmesi yıllar sürerken, bu süre içinde alt yapı sorunlarından, etrafındaki çamurlara, binaların kaplamasının dökülmesine kadar birçok sorunla gündeme geldi. 
 
4 çocuk yaralanmıştı
 
19 Mayıs günü ise 6. etaptaki M3 02 blokun dış cephe kaplaması, evlerinin önünde oynayan 4 çocuğun üzerine düşmüştü. Tuana Erçik (8), Yağmur Erçik (9), Gülistan Erdal (9) ve Yezda Erçik (11) adlı çocuklar farklı yerlerinden yaralanırken, Tuana’nın kafatası kırılmış ve yoğun bakımda kalmıştı. Olay sonrası aileler ilçe emniyetine giderek sorumlular hakkında şikayette bulundu. Yaşananlar adli makamlara taşınırken, olaydan sonra ise konutlarda birden çok evde dış duvar kaplamasının düştüğü öğrenildi.
 
'Mecburen bu evlerde kalıyoruz'
 
İktidar tarafından “Modern konutlar” şeklinde lanse edilen konutlar, aradan bir yıl geçmesine rağmen birçok kez dış cepheleri ile ilgili sorunlar yaşandı. Mecbur oldukları için evde kalmaya devam ettiklerini söyleyen mahalle sakinlerinden Elif Erdem, "Sadece çocukların üzerine düşün değil birçok binada taşlar bu halde. Biz artık önlerinden geçemiyoruz. Çocuklar hala sokakta oyun oynuyor. Gelip düşen taşların aynısını yeniden duvara döşediler. Gidecek yerimiz yok, mecburen bu evlerde kalıyoruz ama can güvenliğimiz yok" dedi.