Aleyna’nın ölümüne ilişkin şüpheler artıyor: Kafasına silah dayandı

  • 09:16 12 Haziran 2020
  • Güncel
Habibe Eren
 
ANKARA - Evinde intihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır’ın, Ümit Can Uygun tarafından katledildiği şüpheleri artıyor. Sara Selin Ersoy, şüphelinin daha önce arkadaşı Aleyna’nın kafasına silah dayadığını dile getirdi.
 
Ankara’da 4 Haziran’da intihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır ismini kullanan Sema Esen’in şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmeden önce Ümit Can Uygun tarafından darp edilip, yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntüleri ortaya çıkmıştı. Bu görüntüler Aleyna’nın katledildiği şüphelerini artırırken failin kapatıp tekrar açtığı hesabından yaptığı “Aleyna’ya yaptıklarımdan dolayı çok pişmanım, alkollüydüm. Ne olursa olsun böyle olmaması gerekiyordu” paylaşımları şüpheleri daha da arttırmıştı.
 
Emniyet Müdürlüğü serbest bırakıldığını açıkladı
 
Kadınlar, sosyal medyada yaptıkları eylemlerle Aleyna’nın şüpheli ölümün aydınlatılmasını istedi. Kamuoyunda oluşan tepki sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Aleyna’nın daha önce şiddet nedeniyle Keçiören’de emniyete başvurduğu ancak faillerin serbest bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, “17 Nisan 2020 günü saat 14.15 sıralarında Sema Esen (Aleyna Çakır) isimli şahıs Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğümüze müracaat ederek, Ümit Uygun ve E.Ö. tarafından darp edildiğini, astım hastası olması nedeniyle darp neticesi bayıldığını ve bu durumun erkek arkadaşı Ümit Uygun tarafından sosyal medyada paylaşıldığını beyan ederek Ümit Uygun ve E.Ö.’den şikâyetçi olmuştur. Aynı gün mahkemeye çıkarılan şüpheli şahıslar adli mercilerce serbest bırakılmıştır” denildi. 
 
İfadesinde failin kendisini öldüreceğini söyledi
 
Aleyna’nın, Emniyet'te verdiği ifadesinde Ümit Uygun’un evini bastığını, hakaretlere maruz bırakarak ölümle tehdit ettiğini belirtmiş. Ayrıca Aleyna, kendisini şiddete maruz bırakan erkekten şikayetçi olduğunu ve koruyucu tedbirler alınmasını istemiş.
 
Kadın Savunma Ağı’na da başvurdu
 
Aleyna’nın 17 Nisan tarihinde yaşadığı şiddet nedeniyle dava açmak için avukat aradığını ve Kadın Savunma Ağı’na başvurduğu da öğrenildi.
 
Ajansımıza konuşan Aleyna Çakır’ın arkadaşı Sara Selin Ersoy, arkadaşının intihar edecek biri olmadığını belirterek failin, Aleyna’yı daha önce sistematik olarak şiddet ve tehdide maruz bıraktığını aktardı.
 
'Araba kiralayıp Antep'e gitmiş'
 
Aleyna’nın intihara teşebbüs edecek biri olmadığına dikkat çeken Selin, “Bu eğer bir intiharsa dahi intihara sürüklenmesi yine bir cinayet oluyor. Aleyna hayat dolu bir kızdı ama Ümit Can Uygun’un ona yaptığı şeyler kolay değildi. Şiddet uyguladı, parasını aldı, aldattı defalarca. Şu an kendisi ortada yok. Antep’e gittiğini öğrendik, araba kiralayıp kaçıp gitmiş. Bu bir cinayet değilse neden cenazesine katılmadı. Ümit Can Uygun geçen gün bana yazdı Instagram hesabından kendisinin suçlu olmadığını söyledi. Benim ona iftira attığımı söyledi. Kaçmıyormuş, kafasına takmamaya çalışıyormuş. Onun dışında insanlara yalan yanlış şeyler söylemiş. Ben intihar olduğunu asla düşünmüyorum ama farz edelim ki intihar bu sürece kadar neler yaşattı, neler yaptı. Aleyna’nın darp edildiği videoyu, zaten kendisi paylaşmıştı” dedi. 
 
Daha önce Aleyna'nın kafasına silah dayamış 
 
Ümit Can Uygun’un daha önce Aleyna’nın kafasına silah dayadığını aktaran Selin, Aleyna’nın yaşadıklarına dair şunları aktardı: “Bir kere ağzına silah dayamış. İlkinde ben yoktum, ikincisinde vardım. Aleyna ‘tetiği çekecekti beni öldürecekti. Artık psikolojim bozuluyor çok korkuyorum’ demişti. Sonra ben onu kendi evime götürdüm. Aynı gün akşamı Ümit Can geldi. Aleyna’ya ne söylediyse onu zorla aldı götürdü. Aleyna bana söz vermişti tekrar aynı eve dönmeyeceğine dair.  O yüzden tehdit edildiğini düşünüyorum.”
 
‘Ölüm korkusu yaşıyordu’
 
Aleyna’nın son zamanlarda ölüm korkusu yaşadığını aktaran Selin, “Bundan sonra eğer devlet elinden geleni yapmazsa, her gün daha fazla kadın yaşamını yitirecek. Bu davanın böyle kapanmaması gerekiyor. Şüpheli elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Sadece normalleşme sürecinde 8 kadın öldürüldü. Böyle bir normalleşme olamaz. Karantina süreçlerinde erkekler daha da güçlendi. Özgüven patlaması yaşıyorlar. Kadınlara her istediklerini yapabileceklerini söylüyorlar. Bizim kendi haklarımız var. Bizim hayatlarımızı haklarımızı elimizden alamazlar. Korkunç bir şekilde kadınlar katlediliyor” ifadelerini kullandı. 
 
Selin, Aleyna’nın davasının peşini bırakmayacaklarını belirterek, herkese de duyarlılık çağrısı yaptı.