Serpil Kemalbay: ‘Hep birlikte’ vurgusu yapmaya devam edeceğiz

  • 09:19 12 Haziran 2020
  • Siyaset
İZMİR - AKP-MHP bloğunun ülkeyi getirdiği durumun sadece kendilerinin değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu belirten HDP’li Serpil Kemalbay, “Bu bloğun muhalefete sürdürdüğü antidemokratik sürece karşılık, verebilecek ve süreci sonlandırabilecek hamle yapıyoruz. ‘Demokrasi yürüyüşü’ bütün demokratik güçleri yan yana getirip, hep birlikte bir karşı çıkışı hedefliyor” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) açıkladığı ‘Demokratik Mücadele Programı’ kapsamında harekete geçti. Program kapsamında Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘Demokrasi Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek.15 Haziran’da başlayacak yürüyüşün Edirne kolunda Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Hakkari kolunda ise Mithat Sancar yer alacak.  
 
Yapılacak yürüyüşü ve programı değerlendiren HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kadınların da bu mücadelede yer almasının önemine dikkat çekti.  
 
‘AKP-MHP’ye karşılık verecek bir hamle yapıyoruz’
 
Türkiye’de darbelerin kılık değiştirerek devam ettiğini belirten Serpil, kayyım darbesiyle, vekilliklerin düşürülmesiyle halkın seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini dile getirdi. AKP-MHP’yi “Siyasi mücadeleyi darbeleyerek iktidarda kalmaya çalışan bir blok” olarak tanımlayan Serpil, “Bu bloğun muhalefete sürdürdüğü antidemokratik sürece karşılık verebilecek ve süreci sonlandıracak hamle yapıyoruz. ‘Demokrasi yürüyüşü’ darbeye karşı Türkiye’deki bütün demokratik güçleri yan yana getirip, hep birlikte bir karşı çıkışı hedefliyor” dedi. 
 
‘İnsanlar çocuklarını doyuramıyor’ 
 
Türkiye’de pandemi süreciyle baskı ve ekonomik sorunların daha da arttığını, insanların çocuklarını artan yemeklerle doyuracak duruma getirildiğini belirten Serpil, geçim sorunu yaşadığı için intihar eden yurttaşları hatırlattı. İktidarın silah, tutuklama, polis ve bekçi ile halk üzerinde tahakkümünü sürdürdüğünü ifade eden Serpil, “Ne zamana kadar? Birlikte buna ‘hayır’ diyene kadar” ifadelerini kullandı. HDP’li milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesine karşı bir duruş olduğunu belirten Serpil, “Ama aynı zamanda Türkiye’deki darbe süreçlerinin sonlanması için, halkların refah içinde, birlikte yaşayabileceği ülke için bir hamle başlattık” diye belirtti.
 
‘Kadınlar kampanyada ön planda olacak’ 
 
HDP’nin kadınların siyasete katılması için mücadele yürüten bir kadın partisi olduğunun altını çizen Serpil, Kadın Meclisi’nin başlattığı “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında oluşturulan  başlıklardan birinin kayyım darbesine karşı mücadele olduğunu söyleyen Serpil, “Kayyım darbesi kadınlara yapılmış bir darbedir. Eşbaşkanlık sistemimizi kriminalize ettiğini biliyoruz. Kadınların yerel yönetimlerde bütün kazanımlarını kayyımlar söküp attı. Kadınların iradesini yok sayan darbeci zihniyete karşı sesimizi yükselteceğiz” sözlerine yer verdi.
 
‘Kadınların demokrasiye büyük katkısı olacak’ 
 
Programda yer alan bir diğer başlık olan infaz yasasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Serpil, infaz yasasıyla birlikte kadına ve çocuğa yönelik suç işleyenlerin serbest bırakıldığına dikkat çekti. Şiddete karşı kadınların birleşik mücadelesini örmeyi hedeflediklerini belirten Serpil, bu dönemde kadınların ortak bir sesle sokakta olmasının Türkiye demokrasisine büyük katkıları olacağını vurguladı. 
 
Bütün kadın örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını kampanya boyunca ziyaret edeceklerini ifade eden Serpil, “Güçleri birleştirmek gerektiğini anlatacağız. Bugüne kadar muhalefeti birleştirme konusunda büyük başarı sağladık. 31 Mart’ta, tekrarlanan İstanbul seçimlerinde daha güçlü bir yan yana gelişin ortaya çıktığını gördük. AKP-MHP faşizmine büyük bir darbe indirdik. Ama faşizmi durdurmak için iktidardan indirmek gerekiyor. Bu bakımdan da daha fazla güç birliğine eylem birliğine ihtiyaç var. ‘Hep birlikte’ vurgusunu yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Faşizm sadece HDP’nin değil tüm Türkiye halklarının sorunu’
 
“Faşizmin kurumsallaştırıldığı bu kritik dönemde bizim de daha ciddi hamleler yapmamız gerekiyor” diyen Serpil, muhalefeti güçlü bir şekilde birleştirmeleri gerektiğini vurguladı. HDP’nin başlattığı hamlenin de çok önemli olduğunu vurgulayan Serpil, şunları dile getirdi: “AKP-MHP bloğu rıza üretemiyor, oyu kar gibi eriyor. Karşılıksız bir partiye dönüşmesi sebebiyle daha çok despotik yöntemlerle kendi iktidarlarını korumayı seçeceklerdir. Seçmeye ve seçilmeye olan bağlılığı kalmamıştır. Bunlar HDP’nin değil tüm Türkiye halklarının sorunu.”