Ailelerden İmralı için başvuru

  • 11:42 12 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı'daki diğer tutsakların aileleri, yakınları ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir başvuruda bulundu.
 
İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, avukatları aracılığıyla yakınları ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulundu.
 
21 yıl sonra telefon görüşmesi
 
PKK Lideri’nin bu zamana kadar kullandırılmayan telefonla görüşme hakkına 21 yıl sonra ilk defa 27 Nisan'da kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşebilmişti. İmralı’daki diğer tutsaklar da İmralı’ya götürüldükleri 2015 yılından sonra ilk kez aileleri ile telefon görüşmesi yapabildi.
 
Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015'ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise, İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.
 
Avukatların başvurusuna yanıt verilmiyor
 
Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Raziye Turgut, İbrahim Bilmez ve Serbay Köklü de görüşme talebiyle bu haftanın ikinci başvurusunu dün (11 Haziran) Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptı.
 
Avukatların 7 Ağustos 2019'dan bu yana yaptıkları hiçbir görüşme başvurusuna olumlu ya da olumsuz yanıt verilmezken, en son 20 Mart tarihinde koronavirüs salgını nedeniyle yapılan görüşme ve iletişim başvurusu, “6 aylık disiplin cezası” gerekçe gösterilerek reddedilmişti.