İstanbul’da her hafta farklı başlıklarla kadınlara ulaşılacak

  • 09:02 13 Haziran 2020
  • Siyaset
İSTANBUL - "Kadın Mücadelesi Her Yerde" kampanyasının İstanbul ayağını anlatan HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, her hafta farklı başlıklar altında kampanyayı yürüteceklerini söyledi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının 10 Haziran’da İstanbul’da startı verildikten sonra çalışmaları başladı. Bir ay boyunca eylem ve etkinliklerin yapılacağı kampanya kapsamında kadınların çıkmaması için mücadele ettiği “cinsel istismar faillerinin affına ilişkin tasarı”, “siyasi tutsakların kapsam dışı bırakıldığı infaz yasası”, “eşbaşkanlık sistemine karşı kayyım atamaları” ile “kadına yönelik şiddet ve katledilme” gündemleri işlenecek.
 
HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, kampanyanın içeriğine ilişkin konuştu.
 
‘İktidar kadınlardan rahatsız olduğunu gösterdi’
 
Pandemi sürecinde iktidarın baskılarını artırdığını ifade eden Beser, bu süreçte belediyelere kayyım atanması, çıkarılan infaz yasası, kadınlara yönelik baskı ve saldırılara dikkat çekti. Beser, Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Rosa Kadın Derneği’nin de baskıların hedefi yapıldığına işaret ederek, “Kadın kurumlarında çalışan kadınların gözaltına alınması ve 8 Mart’ta yönelik soru yöneltmesi iktidarın kadınlardan ne kadar rahatsız olduğunu gösteriyor” dedi.
 
‘Virüse karşı değil halkın iradesine karşı politikalar geliştirdi’
 
Kadın örgütlülüğünü hazmedemeyen bir iktidarla karşı karşıya olduklarını kaydeden Beser, “Bütün dünyayı etkisi altına alan bir virüse karşı politikalar geliştirmesi gereken iktidar ne yazık ki halkın iradesine karşı politikalar geliştirdi. Bu süreçte biz kadınlar ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ demekten vazgeçmedik. Çünkü kayyımları atarken daha çok kadın, eşbaşkanlık üzerinden söylemler geliştirdiler. Kayyım ilk olarak kadın kurumlarına müdahale etti. Bizler bütün yasaklamalara rağmen mümkün olduğunca sesimizi duyurmaya çalıştık. Sessiz kalmadık. Mücadelemizdeki ısrarımızı her fırsatta dile getirdik. Rosa Kadın Derneği ve TJA’ya dönük saldırıları asla kabul etmiyoruz. Kadınlar olarak yan yana durmayı her zaman esas alacağız. Kararlıyız, dayanışmamızı her alanda sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘İnfaz, istismar yasası ve kayyımlara karşı eylemde olacağız’
 
Başlattıkları kampanya kapsamında taleplerini dile getiren Beser, Meclis’ten geçirilmek istenen istismar yasasına karşı, “İstismarın affı olmaz” diyeceklerini söyledi. “Siyasi tutsaklar için ‘ölüm yasası’ anlamına gelen ancak çeteler, hırsızlar, kadına yönelik şiddet faillerini salıveren İnfaz Yasasına karşı sokakları terk etmeyeceklerini” vurgulayan Beser, şunları kaydetti: “İktidar tarafsız bir politika izlemiş olsaydı siyasi tutsakları, gazetecileri de kapsayan bir infaz yasası çıkarırdı. Ama bu yasa ile taciz, tecavüz, şiddetin aklandığını gördük. Devamında 'Eşbaşkanlık mor çizgimizdir' diyerek kadın düşmanı kayyımların kentlerimizi erkekleştirmesine izin vermeyeceğiz. Kadın katliamlarına karşı 'Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok' diyerek her yerde örgütleneceğiz.”
 
‘Her hafta farklı başlıklarla kampanyamızı sürdüreceğiz’
 
Bir aylık süreci daha çok ilçe ve mahallelerde kadınlarla buluşarak geçireceklerini, şiddeti teşhir etmek amacıyla çalışmalar yapacaklarını aktaran Beser, “Sahalarda kendimizi görünür kılan, kadın dayanışmasını esas alan politikalar geliştirip, buna dönük çalışmalar yürüteceğiz” dedi. Sosyal medya üzerinden de kadınlara ulaşacaklarını, mahallelerde buluşmalar, yürüyüşler gerçekleştireceklerini belirten Beser, işsizlik, ekonomik kriz gibi kadını yakından ilgilendiren sorunlara da değineceklerine dikkat çekti. Kadın dayanışmasını daha da yükselten, büyüten, güçlendiren bir ağı esas aldıklarını vurgulayan Beser, kampanya sürecinde her hafta farklı başlıklar altında eylem ve etkinlikleri gerçekleştireceklerini dile getirdi. 
 
Dayanışma çağrısı
 
Kadınların da göstereceği en güzel dayanışma biçiminin kampanyaya sahip çıkmak olacağına vurgu yapan Beser, “Dayanışma ağını büyüterek diğer kurumlarla birlikte kadın gücünü ve örgütlü yapısını açığa çıkaracak bir süreci hedefliyoruz” diye ekledi.