Yürüyüşün başlayacağı Hakkari’de son hazırlıklar

  • 09:09 13 Haziran 2020
  • Siyaset
HAKKARİ - "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü"nün’ başlayacağı Hakkari’de hazırlıklar yapılırken, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, “Vekilliklerin düşürülmesi son damla oldu. Halkımız tepkili” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nü 15 Haziran’da Hakkari ve Edirne’den başlatacak ve 20 Temmuz’da Ankara’da sonlandıracak. Bir haftalık yürüyüş boyunca güzergahta bulunan kentlerde açıklamalar yapılacak, sivil toplum örgütleri, kurumlar ziyaret edilecek, halk buluşmaları gerçekleştirilecek. TBMM Genel Kurulu’nda vekilliği düşürülen Leyla Güven’in seçildiği Hakkari’deki yürüyüşe Eş Genel Başkan Mithat Sancar ve 22 vekil katılacak. Yürüyüş hazırlıkları kapsamında mahalle çalışmaları ve el bildirileri dağıtılırken, halkın da yoğun ilgisi ile karşılandı. 
 
HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, yürüyüşe yönelik hazırlıklarını anlattı. 
 
‘Bardağı taşıran son damla’
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesini “Bardağı taşıran son damla” olarak gördüklerini belirten Sinem, daha önceki saldırılara dikkat çekti. HDP’nin eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birçok vekilin tutuklandığını, belediyelere kayyım atandığını ve eşbaşkanların tutuklandığını hatırlatan Sinem, “Artık bunlara karşı bir adım atılması gerekiyordu. Bu eylemsellik sadece Hakkari halkının iradesinin gasp edilmesine karşı değil Kürtlerin iradesine yönelik baskılara bir cevap olacaktır” dedi.
 
‘Halkın beklentisini karşıladı’
 
Hakkari’de polis ablukası olduğunu ve halkın bastırılmak istendiğini ifade eden Sinem, çalışmalarını şöyle anlattı: “Dışarıda yapmak istediğimiz bir basın açıklamasına dahi tahammül edilmiyor. Bizler buna rağmen belediyelerimize yönelik kayyım gasplarını ve usulsüzlüklerini halkımız ile paylaşıp teşhir ediyoruz. Bundan sonra da böyle olacak. Başlattığımız yürüyüşe ilişkin de günlerdir mahallelerde bildiri dağıtıyoruz ve partimize yönelik baskıları anlatarak yürüyüşümüze davet ediyoruz. Yürüyüşün buradan başlaması halk tarafından olumlu karşılandı. Baskılardan kaynaklı bu eylemsellik kararı halkın beklentisini karşıladı. Vekillerimizin ve eş genel başkanlarımızın tutuklanması ile birlikte halk acil bir adımın atılması gerektiği yönde fikirlerini belirtiyordu. Özellikle gençlerin yürüyüşümüze büyük bir ilgisi var. Uzun bir süredir mahallelerde çalıştığımız için halkın genelinde olumlu tepkiler aldık.” 
 
Yürüyüşe katılım çağrısı
 
Leyla Güven’in vekilliğinin düşürülmesinin de halk tarafından büyük tepki ile karşılandığını ve devletin baskılarına rağmen halkın seçimlerde gereken cevabı yeniden vereceğini vurgulayan Sinem, Pazartesi yapılacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.