'Asla yalnız değilsiniz!'

  • 15:36 13 Haziran 2020
  • Güncel
VAN - Son dönemde artan şüpheli kadın ölümlerini protesto etmek amacıyla düzenlenen açıklamada konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, “HDP kadın meclisi olarak kadın cinayetlerinin takipçisi olacağız” dedi.
 
Tevgera Jinen Azad(TJA) aktvistleri ve Hakların Demokratik Partisi(HDP) Kadın Meclisi Ağrıda son dönemde artan şüpheli kadın ölümleri ile artan kadına yönelik şiddete ilişkin Van’da açıklama yaptı. HDP il binası bahçesinde yapılan açıklamaya HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ile çok sayıda kadın katıldı. “Jin Jiyane Jiyanê Nekuje”, “Bijî Yekitiya Jinan” dövizleri, katledilen ve şüpheli ölüm sonucunda yaşamını yitiren kadınların fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşınırken, “Kadın Yaşam Özgürlük, Jin Jiyan Azadi” yazılı pankart açıldı.
 
‘Şüpheli ölümler kayıtlara ‘intihar’ diye geçti’
 
Kadın Meclisi adına açıklamayı Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı. Kadın katliamlarının ciddi boyutlarda yaşandığını vurgulayan Dilan, “Bu cinayetlerin yaşandığı illerden bir tanesi de Ağrı. Son bir ay içerisinde 5 kadın ölümüyle karşılaştık. Yapılan otopsilerde kayıtlara intihar olarak geçti. Ama bizler biliyoruz ki bu kadınların yaşadıkları, ailelerinin beyanları tüm bunlar  yaşanan kadın intiharlarının şüpheli ölümler olduğunu gösteriyor” dedi.
 
‘Kadınlar intihara sürüklendiği ve katledildiğine yönelik onlarca örnek var’
 
Ağrı ilinde son 35 gün içinde 5 şüpheli kadın ölümü yaşandığını hatırlatan Dilan, kadınların ailesinden edinilen bilgiye göre ölmeden önce şiddete maruz kaldıkları belirtildi. Kadın intiharları olarak kabul edilen vakaların aslında “şüpheli” olduğunu kaydeden Dilan, “Sadece Ağrı’da 5 kadın ölümünde değil Türkiye’de Kürdistan’da benzer durumların çokça yaşandığı, kadınların ya intihara sürüklendiğini ya da intihar süsü verilerek katledildiğini onlarca örneğinde gördük. Kadın intiharları olarak lanse edilen şeyin aslında erkek egemen şiddet kadar görevini ve sorumluluğunu yerine getirmeyen, bunun takibini yapmayan, kadınların güvenliğini almayan ve kadın düşmanı siyaset yapan ve kadın kazanımlarına el koyan, cinsiyetçiliği hayatın her alanında siyasi politik bir hakka dönüştüren AKP iktidarı da sorumludur” ifadelerini kullandı.
 
’18 yıllık AKP iktidarı kadın şiddetinin zeminini hazırlamıştır’
 
Şüpheli kadın ölümlerinin tesadüf olmadığını söyleyen Dilan, “Kadın cinayetleri politiktir. Ağrı, Türkiye’nin en yoksul illeri arasında geliyor. Kadınların istihdama katılım oranlarının en düşük olduğu illerden bir tanesidir. Kadınların toplumsal ve sosyal yaşama katılımının en az olduğu ildir. Kentin mevcut olanakları sadece erkeklere ve yandaş erkeklere pay ediliyor. Ve yandaş erkeklerin kullandığı bir alana dönüştürülmüştür. 18 yıldır AKP iktidarı, kadınları savunmasız ve korumasız bırakmak için ve kadınların kazandığı kazanımlarına el koyarak, kadın mücadelesi yürüten aktivistlere baskı uygulayarak, gözaltına alarak ve kadın kurumlarını kapatarak buna zemin hazırlamıştır” diye belirtti. 
 
'Kadın mücadelesi her yerde yaşatır' 
 
Son olarak kadınlara çağrıda bulunan Dilan, “Çağrımız intihara sürüklenen, şiddetle baş edemeyip bu yolu seçen kadınlaradır. Siz asla yalnız değilsiniz. Yaşamın ve kadınların olduğu her yerde sizlerle dayanışma içerisinde olan kadın meclislerimiz ve TJA var. Kadın hareketine güvenin. Bu anlamda kadınlar yaşadıkları sorun ve sıkıntılar karşısında bizimle iletişim içinde olun. Birbirinizi destekleyin ve dayanışma içerisinde olun. Erkek şiddeti karşında yapabileceğimiz yegâne şeyde budur. HDP Kadın Meclisi olarak mecliste de tüm bu kadın cinayetlerinin takipçisi olacağız. Ta ki sorumlular, görevini yapmayanlar ve kadınları intiharlara sürükleyen failler hesap verene kadar işin peşini bırakmayacağız. 'Kadın mücadelesi her yerde’ sloganını da her yerde hayata geçirmeye  devam edeceğiz” sözlerini kullandı.   
 
 Kadın cinayetleri politiktir, jin jiyan azadi, sloganlarının ardından açıklama son buldu.