Şikâyetten vazgeçmeyin: Baro olarak yanınızdayız

  • 09:03 15 Haziran 2020
  • Hukuk
Hikmet Tunç
 
VAN - Baro Kadın Hakları Komisyonu olarak kadına yönelik her türlü şiddete karşı başvuru aldıklarını belirten Avukat Ebru Demirtepe, “Kadınlar maruz kaldıkları şiddet karşısında şikayetlerinden vazgeçmesinler. Bizlerde komisyon olarak sonuna kadar her türlü hukuki desteğimizi sunmaya hazırız” çağrısında bulundu.
 
Türkiye’de her geçen gün kadına yönelik şiddet ve katliamlar artarak devam ediyor. Şiddetin  eve, sokağa ve iş yerine taşındığı bu süreçte kadın örgütleri de mücadele ağlarını büyütüyor. Yaklaşık bir yıldır aktif bir şekilde kadına yönelik şiddet başvurularını alarak dava dosyalarını takip ettiklerini söyleyen Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Ebru Demirtepe, bölgede pandemi öncesi ve sonrası çalışmalarını anlattı.
 
‘7/24 telefondan başvuru alıyoruz’
 
Kadının ayrımcılığa uğradığı ekonomik, psikolojik, fiziksel, cinsel taciz  başvurularını aldıklarını kaydeden Ebru, “Boşanma talepleri baromuzun adli bürosuna yönlendiriyoruz. Yine komisyonun aktif bir şekilde çalışan iletişim numarası var. Başvurucularımız genelde bu hat üzerinden bize ulaşıyorlar. Bir arkadaşımızda her gün 7/24 telefondan gelen başvuruları alıyor ve ilgili arkadaşlara yönlendiriyor. Gerekiyorsa arkadaşlarımız fiziksel görüşüyorlar. Onun dışında bize ulaşan başvurucularımız genelde danışmak için de arıyor ve 6284’ten nasıl yararlanabileceklerini soruyorlar. Bilgilendirmeler yapıyoruz. bu kapsamda koruma, uzaklaştırma kararı aldırabilir ya da onun dışında başka hakları konusunda bizler onları bilgilendiriyoruz. Yine başvurucularımızın isterlerse davalarını takip edebiliyoruz” dedi.  
 
‘Kadınlar darp raporu alamadı’
 
Kadına yönelik şiddetin artarak sürdüğünü dile getiren Ebru,“ Pandemi sürecinin şöyle bir sorun yaşandı. Mesela bizim bir başvurucumuzun kızı üniversite okuyordu. Maruz kaldığı şiddet karşısında sığınma evi talebinde bulundu, fakat sığınma evinde yeterli koşullar olmadığı için kalamadı. İl dışına çıkmak istedi, çıkamadı. Dolayısıyla kızı mağdur olmasın diye gördüğü şiddet karşısında susmak zorunda kaldı. Şiddete maruz kalan kadınların çoğu evli ve çocukları var. Salgın sürecinde kadınların gördüğü şiddeti raporlaştırmak için gidebileceği bir sağlık kuruluşu kalmadı. Çünkü zaten salgın nedeniyle hastanelerin acilleri oldukça doluydu. Öte yandan virüs korkusuyla da gidip darp raporu alabilen pek kimse olmadı. Bu tabi ülke geneli için böyleydi. Belki bölgede böylesi durumlar yaşanmıştır fakat komisyon olarak bu yönlü bir başvuru almadık” diye belirtti.
 
‘6284’de kısıtlamalar getirildi’
 
Salgın sürecince kadınlar tarafından şiddet hatlarının kurulduğunu hatırlatan Ebru, artan şiddet karşısında devletin somut bir önlem almadığını da sözlerine ekledi. Ebru, “Ülkelerde devlet tarafından  bir takım önlemlerde alındı; yeni yasa tasarıları, 7/24 şiddetle mücadele hatları açıldı. Ama ülkemizde bırakın önlem almayı, İstanbul Sözleşmesi her defasında tartışmaya açıldı. Hatta HSK’dan  6284 maddelerini kısıtlama önerileri geldi. Denildi ki; 6284 maddesini ‘sınırlı şekilde uygulayın ve koronavürüs şüphelisini yani bir nevi sanığı koruyacak şekilde kullanın.’ Ülkemizde şiddet ihbarı hatları kadın kurumları tarafından kuruldu. Türkiye’de devlet kurumları tarafından hiçbir önlem alınmadı. Kadınları zaten eve kapatmışız. Kimse evde ne olup bittiğini bilmiyor. Bu konuda Türkiye’de kadına yönelik çok çok büyük sorunlar var” sözlerini kullandı.
 
‘Şiddetin üstü bir şekilde örtülüyor’
 
Bölgede şiddete maruz kalan kadınların komisyona başvurmaktan çekindiğini söyleyen Ebru, “Bu kadınları genelde komşuları, akrabaları tarafından ulaşabiliyordu. Şiddete maruz kalan kadınlar komisyona başvurmaktan çekindi. Çünkü bölgesel kaygılardan kaynaklı kadınlar şiddete maruz kaldığını söylemiyor. Ya da şiddetin bir şekilde üstü örtülüyor” ifadesini kullandı.
 
‘Korku şikâyeti etkiliyor’
 
Komisyon olarak birçok davaya müdahil olduklarını ve birebir takip ettikleri davaların olduğunu söyleyen Ebru, “Maalesef kadınlar karşılaştığı şiddet karşısında suç duyurusu yaptıktan sonra şikâyetinden vazgeçiyor. Çünkü korkuyor. Kararından vazgeçebiliyor. Bizlerde bu durumda hiçbir şey yapamıyoruz. Kadınların karşı karşıya kaldıkları şiddet karşısında suç duyurusunda bulunması ve şikâyetinden vazgeçmemesi gerekiyor. Bizlerde komisyon olarak sonuna kadar her türlü hukuki desteğimizi sunmaya hazırız” ifadelerine yer verildi.