Halklar saldırılara karşı alanlara çıktı

  • 15:32 15 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde halk, Türkiye’nin Şengal, Maxmur ve Kandil’e dönük saldırılarına karşı alanlara çıktı. Eylemlerde Türkiye’nin saldırılarına karşı ortak mücadele ve birlik vurgusu yapıldı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok merkezinde binlerce kişi, Türk silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının dün gece saatlerinde Maxmur Mülteci Kampı, Şengal ve Kandil bölgesine yönelik saldırılarına karşı alanlara çıktı.
 
Kobanê
 
Kobanê’de sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve binlerce yurttaşın katılımı ile Türkiye’nin saldırılarına karşı alanlara çıkıldı.  Özgür Kadın Meydano’nda toplanan kitle, Barış Meydanı’na doğru yürüdü. Kitle, Kongreya Star, Şehit Aileleri Meclisi, Demokratik Birlik Partisi (PYD) bayrakları ile  “Erdoğan’ın yeni adımları DAİŞ’i canlandırmak ve Yeni Osmanlıyı inşa etmek”, “Türk işgali Kürtlerin kültür ve varlığının yok oluşudur” yazılı pankartlar taşıdı. Barış Meydanı’na gelen kitle burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 
 
‘Halklar saldırıları boşa çıkaracak’
 
Burada ilk olarak Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyonu adına Felek Yûsif söz aldı. Felek, Türkiye’nin saldırılarını kınadı ve “Türk devletinin tarihi özgürlüğünü isteyen halklara dönük soykırım ve katliamlar ile dolu. Türk devletinin bu saldırıları bu halkın iradesini kıramayacaktır.  Çünkü bölge halkı kendini örgütlemiştir.  Bu halk demokratik ulus etrafında birbirine kenetlenmiştir ve bu saldırıları boşa çıkaracaktır.  Çünkü demokratik ulus projesine sahibiz. Buradan Kürt siyasi partilerine sesleniyoruz böylesi hassas bir süreçte önemli adımlar atılmalı ve halka hizmet edilmelidir. Kendi çıkarları için çalışan partiler halka hesap verecektir. Terörü ve DAİŞ’i yenen, bölgeye huzur getiren Kürt halkının mücadelesidir. Türkiye’nin saldırılarına karşı uluslararası arenanın sessizliği bu suça ortak olduğunun göstergesidir” dedi. 
 
PYD Fırat Bölgesi adına konuşan  Ehmed Şêxo da saldırılara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 
 
Yürüyüş “İşgalciliğe hayır” ve “Bijî berxwedana gelê Şengal û Mexmûrê" sloganları eşliğinde son buldu. 
 
Qamişlo
 
Qamişlo halkı da Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük saldırılarına karşı alanlara çıktı. Kitlesel bir yürüyüş düzenleyen halk, Türkiye’nin saldırılarına tepki gösterdi. Yürüyüşte PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, Kongreya Star bayrakları ile "Berxwedana Gelê Kurd wê faşîzma Tirkiyeyê têk bibe",”Ax û rûmeta xwe biparêze dagirkerî û DAIŞ'ê têk bibe” Kürtçe yazılı pankartlar taşındı. Yürüyüş Şerqi kavşağından başlayıp Soni kavşağına kadar sürdü. Yürüyüşün ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  
 
‘Bizler Şengal’iz Maxmur’uz’
 
Burada konuşan PYD Eşbaşkanı Ayşe Hiso, Türkiye’nin Kürdistan bölgesine dönük saldırılarını kınadı. Ayşe, Hewlêr ile Baxdat hükümetinin saldırılara karşı sessizliklerine dikkat çekerek, “Sessizlik özgürlük çizgisinde ihanettir. Başur hükümeti Türkiye’nin Şengal ve Maxmur’a saldırmasına izin veriyor. Bu da gösteriyor ki hepsi DAİŞ’in ortaklarıdır. Türk devleti DAİŞ’in intikamını almak için saldırıyor ve buna karşı büyük bir sessizlik var.  Bizlerin şuan üzerinde durduğu hat demokrasi ve eşitlik hattıdır. Bizler bu mücadeleye layık olmak için ayakta olacağız. Bizler Şengal’iz, Maxmur’uz, Başur’uz, Bakur’uz. Düşmanımız bizleri dört parça yapmış durumda. Fakat şehitlerimiz Kürdistan’ı tek parça yaptı. 21’inci yüzyıl Kürtlerin birlik yüzyılı olacak” şeklinde konuştu. 
 
Kongreya Star Qamişlo Koordinasyonundan  Xaliye Necar da dünya kadınlarına çağrıda bulunarak, saldırılara karşı ses olmalarını istedi. 
 
Yürüyüş sloganlar eşliğinde sona erdi. 
 
Heleb
 
Heleb’de de Türkiye’nin saldırıların karşı halk alanlardaydı. Heleb’in Şêx Meqsûd ve Eşrefiyê mahallelerinde yürüyüş gerçekleştirildi. Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte “Katliam ve işgale hayır” yazılı pankartlar taşındı. 
 
Saygı duruşunun ardından Kürt Ezîdîler adına Suad Hiso söz aldı ve Türkiye’nin Kürtleri soykırımdan geçirmek istediğini söyledi. 
 
Kongreya Star Heleb Koordinasyonu adına konuşan Nehile Mistafa da “Türk devleti büyük bir barbarlık ile Kürt halkına saldırıyor. Türk devletinin amacı soykırım. Ama Kürt halkının iradesi kırılmayacak. Çünkü irademiz Türk devletinin saldırılarından güçlüdür” dedi. 
 
Yürüyüş “Bijî berxwedana gelê Mexmûr û Şengalê" sloganları ile son buldu.