Nusaybin’de buluşan kadınlardan ‘mücadele’ mesajı

  • 16:41 15 Haziran 2020
  • Güncel
MARDİN - HDP Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında Nusaybin’de buluşan kadınlar, “erkek-devlet şiddetine karşı yaşamın her alanında mücadele” mesajı verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin başlattığı “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında Nusaybin’deki Barış Parkı’nda kadın buluşması gerçekleştirildi. Parkın etrafını TOMA ve zırhlı araçlar ile ablukaya alan polisler, kadınların parkta yapmak istediği açıklamayı “yasak” gerekçesiyle engelledi. Polislerle yaşanan tartışmaların ardından kadınlar, açıklamayı HDP Nusaybin ilçe binasında gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP’li kadınların yanı sıra Mardin Şahmaran Kadın Platformu ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. “Kadın mücadelesi her yerde”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” ve “İstismarın affı olmaz” dövizleri ile mor kurdele taşıyan kadınlar adına açıklamayı, HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Hevidar Dinç okudu.
 
'Sesimiz yükselecek’
 
Kadına yönelik şiddeti önleyecek tedbirlerin alınmadığını, aksine İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırıldığını belirten Hevidar, çocuk istismarına ilişkin ise meşrulaştırma söz konusu olduğunu vurguladı. Hevidar, “Hiçbir iktidar, biz kadınları, mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP erkek egemen iktidarının bu saldırıları da biz kadınların mücadele etmesine engel olamayacaktır. Beraberliğimize, birliğimize, dayanışmamıza ve mücadelemize saldıran, bizi kriminalize ederek parçalayıp yönetmeye çalışan iktidara karşı biz kadınlar her yerde sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.
 
‘Her alanda örgütlenme halinde olacağız’
 
Kampanya ile AKP’nin politikalarına karşı mücadele edeceklerinin altını çizen Hevidar, şunları söyledi: “Bizler bu gasp girişimlerine karşı, HDP Kadın Meclisi olarak bir ay sürecek olan ‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ kampanyasının startını verdik. HDP Kadın Meclisi olarak hep birlikte kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı, Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme halinde olacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.”
 
Açıklama, zılgıt ve “Jin jiyan azadi” sloganları ile sona erdi.