Bahçeler kuruma tehlikesi ile karşı karşıya

  • 09:02 16 Haziran 2020
  • Güncel
MARDİN - Derik ve Kızıltepe’den sonra Nusaybin’de köylerin elektriğini kesen DEDAŞ ekiplerine tepki gösteren yurttaşlar, “Bir gün daha elektrik ve su gelmezse bahçeler kuruyacak” dedi.
 
Dicle Elektrik ve Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ), borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı 40’ı aşkın köyde yaptığı elektrik kesintisi devam ediyor. Yaklaşık bir aydır köyler elektriksiz ve susuz bırakılırken, Nusaybin’de de elektrik ve su kesintileri başladı. İki gün önce (12 Haziran) elektrikleri kesilen Günebakan (Zorava) köyünde yaşayan yurttaşlar, su kesintisi nedeniyle bahçelerinin kurumaya başladığını söyledi.
 
‘Her sene bu mağduriyeti yaşıyoruz’
 
DEDAŞ ekiplerinin jandarma eşliğinde köye gelerek kuyuların ve evlerin elektriğini kestiğini söyleyen Fatma Elnamur, elektrik olmadığı için çalışamadığını kaydetti. Her sene bu mağduriyeti yaşadıklarını ifade eden Fatma, “Bebeğimiz var. Ev sıcak olduğu için sabahtan akşama kadar ağaçların altında oturuyoruz. Bahçeyi iki gündür sulayamıyoruz. Bir gün daha sulamasak bütün sebzelerim ve ağaçlarım kuruyacak. Geliyorlar ‘Borç var’ diyerek su kuyularımızın elektriğini kesiyorlar. O da yetmeyince evlerin elektriğini kesiyorlar. Şimdiden dolaptaki yiyecekler çürüdü” dedi.
 
‘Söyledikleri borçları kimse ödeyemez’ 
 
Aynı köyde yaşayan Hasina Kut da her yıl aynı sorunla yüz yüze bırakıldıklarını vurguladı. “Ne elektrik var ne de su. ‘Borç’ var diyorlar ama söyledikleri borcu evimizi satsak veremeyiz” ifadelerini kullanan Hasina, “Tarla ve buğdaylara o kadar çok borç yazıyorlar ki. Kuyu elektriklerini kestiler, ya evlerden ne istediler? Biz ne yapsak da o borçları ödeyemeyiz. Bu sıcakta böyle mi yaşayacağız? Evde ne yemek yapabiliyoruz ne de oturtabiliyoruz” diye konuştu.
 
Hasina, bir an önce kesintilere çözüm bulunması çağrısında bulundu.