‘İrade gaspına karşı demokrasi mücadelesini yükselteceğiz’

  • 09:04 16 Haziran 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da yapılacak yürüyüş öncesi çağrıda bulunan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, “Halkın iradesini gasp edenlere ve saldıranlara karşı demokrasi mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmasının ardından “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” kararı alan HDP, program kapsamında halk ziyaretleri gerçekleştiriyor. Yürüyüşün startı dün Edirne ve Hakkari’den verilirken, Edirne’ye geçmek isteyen HDP’lilere Silivri’de polis saldırısı gerçekleştirildi, birçok kişi gözaltına alındı. Yürüyüşün süreceği güzergahta bulunan Kocaeli, Van, Tekirdağ’da ise kentlere giriş çıkışlar yasaklandı.
 
Program kapsamında halk buluşmaları yapıldı
 
Hakkari’den başlayan yürüyüş kolu 17 Haziran’da Van’dan hareket ederek 18 Haziran’da Diyarbakır’a gelecek. Diyarbakır’daki karşılamanın ardından kent merkezinde ve ilçelerde halk buluşmaları gerçekleşecek ve 19 Haziran’da Diyarbakır’dan da dahil olacak grupla birlikte heyet Adana’ya gidecek. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, yürüyüş programı kapsamında kentte günlerdir hazırlıkların yapıldığını dile getirerek, bu kapsamda ilçelerde, köylerde halkla buluştuklarını ve esnafla bir araya geldiklerini aktardı.
 
‘Halkımıza açık bir parti olduk’
 
Hülya, yaptıkları ziyaret ve çalışmaların yalnızca program kapsamında ele alınmaması gerektiğini ifade ederek, “Aylardır HDP olarak kentte halkımızın kapısını çalıyoruz ve taleplerini, eleştirilerini dinliyoruz. Partimizin başlattığı kampanya ile beraber bunu daha aktif ve hızlı yürütmeye başladık” dedi. Halkla birçok konunun tartışıldığına değinen Hülya, “Biz her zaman, her koşulda halkımıza açık bir parti olduk. Biz başka bir noktadan bakmıyoruz kimseye, bu parti onlarındır. Bu partinin her bir üyesi, yöneticisi, emekçisi, vekili o halkın ta kendisidir. Halkımızla yaptığımız her buluşmada bunu tekrar tekrar dile getirdik. Ayrımız gayrımız yok. Saldırı, baskı hepimize olduğu gibi, demokrasi, barış, özgürlük de hepimize lazım” sözlerine yer verdi.
 
‘Darbeye karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz’
 
Partilerine yönelik saldırıların bir devlet politikası olduğunu ifade eden Hülya, kayyım atamaları, vekilliklerin düşürülmesi, pandemi sürecinde “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında yürütülen çalışmaların engellenmesi, siyasi soykırım operasyonları, kadınlara yönelik saldırılar gibi birçok baskı yöntemine maruz kaldıklarını dile getirdi. Hülya, iradeye yapılan darbeye ve darbecilere karşı her alanda çalışmalarını aktif yürüteceklerini söyleyerek, “Kentlerde yasaklamalar söz konusu, illere giriş çıkışlar engellenmiş durumda ama biz bu engellemeleri ve yasakları tanımıyoruz. Halkın iradesini gasp edenlere ve saldıranlara karşı demokrasi mücadelemizi yükselteceğiz. Halkımızın da bu çalışmaları sahiplenmesi çağrısında bulunuyoruz. Darbeye ve darbecilere karşı, saldırı ve baskılara karşı birlikte mücadele edeceğiz ve birlikte kazanacağız” mesajı verdi.