Kuzey ve Doğu Suriye halkları ayakta

  • 17:10 16 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye’de halklar bugün de alanlara çıkarak, Türkiye’nin saldırılarına karşı birlik ve direniş mesajı verdi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizre ve Şehba bölgesinde alanlara akan halklar, Türkiye’nin Maxmur, Şengal, Bradost  ve Kandil bölgelerine dönük saldırılarını kınadı. Eylemler, Qamişlo’nun Çilaxa, Tirbespiyê, Til Koçer ve Til Birak ilçeleri, Hesekê’nin Til Temir ilçesi ile Şehba Kantonu’nda gerçekleşti.
 
Çilexa
 
Qamişlo’ya bağlı Çilaxa ilçesinde yüzlerce kişi çarşı merkezinde bir araya gelerek yürüdü. Türkiye’nin saldırılarını kınayan sloganlar atan eylemciler, “Faşist Türk devleti tüm dünya için tehdittir”, “Birlikte direneceğiz” yazılı pankartlar taşıdı.
 
Yürüyüş sırasında kitle büyüdü. Yürüyüş ardından ilçe meydanında yapılan mitingde İlçe Meclisi Yöneticisi Abdullselam Ebas bir konuşma yaptı. Abdullselam, “Önceki gün gerçekleştirilen saldırılar, Erdoğan’ın dedelerinin gerçekleştirdiği Seyfo katliamının yıldönümüne denk getirildi. Bu saldırılar tüm bölge halklarına dönük bir mesaj niteliğindedir” dedi.
 
Tirpespiyê
 
Qamişlo’nun Tirbespiyê ilçesindeki eylem Kongreya Star binası önünde başladı. Yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra Türkiye’nin saldırılarını kınayan pankartlar taşıdı.
 
Devrimci Gençlik Hareketi binası önüne kadar yürüyen eylemciler burada bir miting yaptı. Mitingde konuşan PYD Genel Meclisi Üyesi Silêman Ereb, Türkiye’nin son saldırılarla birlikte katliamın yanı sıra ulusal birliği de engellemeye çalıştığını belirterek, “İşgalcilerin amaçlarına ulaşmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 
 
Til Koçer
 
Qamişlo’nun Til Koçer ilçesinde aynı amaçla bir yürüyüş yapıldı. Yüzlerce kişi yürüyüşte yer aldı. Eylemciler Türkiye’nin yanı sıra, sessiz kalan uluslararası güçlere de tepki gösterdi. Kent merkezinde yapılan mitingde Şehit Aileleri Meclisi, Til Koçer İlçe Meclisi ve Kongreya Star adına açıklamalar yapıldı. Konuşmalarda, Türkiye’nin saldırıları kınandı ve direniş çağrıları yapıldı.
 
Til Temir
 
Hesekê’nin Til Temir ilçesinde PYD ve Kongreya Star öncülüğünde binlerce kişi, Türkiye’nin saldırılarına karşı toplandı.
 
Şehit Aileleri Meclisi binası önünde bir araya gelen kitle “Türkiye tüm dünya güvenliği için tehdittir, birlikte direneceğiz” yazılı pankartı ardından yürüdü.
 
Kentin ana caddeleri boyunca devam eden yürüyüş, Xême Salonu önünde son buldu. Eylemin sonunda konuşan Til Temir İlçe Meclisi Eşbaşkanı Ciwan Mela Eyob, “Türk devleti, tüm bölgeye terörü yaydığı gibi Kürt güçleri arasında da bir iç savaşı çıkartmayı hedefliyor” dedi.
 
Şehba
 
Efrîn ve Şehba sakinlerinden oluşan binlerce kişi de Ehdas ilçesinde bir araya geldi. Türkiye’nin saldırılarını kınayan pankartlar taşıyan eylemciler, sloganlarla da sık sık tepkilerini dile getirdi. Yürüyüş ardından ilçe parkında düzenlenen mitingde konuşmalar yapıldı. Kongreya Star Üyesi 
Gulê Cafer, “Türk devleti yüzyıldan fazladır Kürdistan’ı işgal edip Kürtleri katlediyor. Tüm dünya bu katliam karşısında nasıl sessiz kalabiliyor?” dedi.
 
Şehba Özgür Kadın Birliği Üyesi Rîhab Cibo de uluslararası kurumların Türkiye’nin suçlarına karşı sessizliğine tepki göstererek, direnişlerinin süreceğini kaydetti.
 
Til Berak 
 
Tel Berak ilçesinde de aynı amaçla bir yürüyüş yapıldı. İlçe merkezinden Şehitler Kavşağı’na kadar yapılan yürüyüşün ardından bir konuşma yapan Til Berak İlçe Meclisi Eş Başkanı Abdulselam Hesanî “Türk devleti tüm dünyanın gözü önünde Kürt halkına karşı soykırım gerçekleştiriyor. Ancak kimse Türk devletine ciddi bir tepki göstermiyor” ifadelerini kullandı. 
 
Tebqa
 
Tebqa Gençlik Meclisi öncülüğünde de düzenlenen yürüyüşte halk, Türkiye’nin saldırılarını kınadı. Ayrıca Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluma çağrı yapılarak Türkiye’nin işlediği suçların önüne geçilmesini istedi.
 
Kent merkezindeki stat önünde başlayan yürüyüşte halk ellerinde Türkiye’nin saldırılarını kınayan sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıdı, sık sık “Kahrolsun Erdoğan faşizmi” ve “Yaşasın Şengal Direnişi” sloganları attı.
 
Yürüyüş, Tebqa Gençlik Merkezi’ne ulaşıldığında mitinge dönüştü. Burada bir dakikalık saygı duruşu sonrası Tebqa Sivil Meclisi Gençlik ve Spor Komitesi Eşbaşkanı Mahmud El Yetim, Tebqa Gençlik Meclisi adına açıklama yaptı.
 
Genç Kadın Birliği Üyesi Sûad Zingilo da mitingde yaptığı konuşmada işgal ve soykırım saldırılarına karşı halkların birliği çağrısında bulundu.
 
Konuşmaların ardından miting sloganlarla son buldu.