Atık su kanalı hastalık ve tehlike üretiyor

  • 09:02 17 Haziran 2020
  • Yaşam
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Kavaklı Mahallesi’nde üzeri ve etrafı açık olan atık su kanalı, hem hastalıklara hem de ölümle sonuçlanan kazalara neden oluyor. Mahalleli, yetkililerin yıllardır söz verdiğini ancak kanalın üzerinin kapatılmadığını söylüyor. 
 
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Kavaklı Mahallesi’nde atık su kanalının üzerinin açık olması hastalığa davetiye çıkarırken, kanalın etrafında herhangi bir tedbirin alınmaması da sokakta oyun oynayan, okula giden çocuklar için de tehlike oluşturuyor. Yağışlı günlerde kanalın taşması evlere su basmasına neden olurken, mahalle sakinleri yıllardır yaşadıkları soruna çözüm getirilmemesinden şikâyetçi. 
 
‘Kışın taşıyor’ 
 
Kanalın kış aylarındaki yağış nedeniyle taştığını, evini de bu nedenle su bastığını belirten Nazmiye Yurtsever, “Su baskınında bütün evler çamur doldu. Temizlemek için 2 gün çalıştık. Atık su kanalı olduğu için sinekler, böcekler ürüyor. Çocuklar için de korkuyoruz, üzerinin kapatılmasını istiyoruz. Üzerini kapatıp halkın kullanabileceği bir alan haline getirebilirler” diyor. 
 
‘Bir çocuk kanalda boğuldu’ 
 
Fatma Yıldız da suyun hastalık saçtığını belirterek, etrafının açık olması nedeniyle tedirgin olduklarını söylüyor. Bu nedenle kanalın çocuklar için büyük bir tehlike oluşturduğunu dile getiren Fatma, “Düşme riski çok yüksek. Çocuklar sokaktayken sürekli panik halindeyiz. Oyun bile oynayamıyorlar. Biran önce belediyenin üstünü kapatmasını istiyoruz. Hem kötü koku ve sinekten, hem de mikroptan kurtulmuş oluruz. Geçen gün bir araba düştü içine. Gece ışıklandırma da olmadığı için çok tehlikeli burası. 3 yıldır benim evime kiracı girmiyor. Çünkü kışın yağmur yağdığında bütün sokağı su basıyor. Birinci katlara su doluyor. Çocuklar suyu çok seviyorlar ve o suda yüzebileceklerini düşünüyorlar. Bundan dolayı geçen yıl bir çocuk kanalda boğuldu. Bir an önce buna çözüm bulunmasını istiyoruz” diye çağrıda bulunuyor. 
 
‘Yetkililerden çözüm istiyoruz’ 
 
Kanalın biran önce kapatılmasını isteyen İlknur Ağtoprak ise birçok kişinin kanalda boğulma tehlikesi geçirdiğini kaydediyor. İlknur, “Kaç insan burada boğulma tehlikesi geçirdi. Çocuklarımızı sırtımızda veya bir pikapla okula götürmek zorunda kalıyoruz. Üzerinin kapatılıp, kullanışlı bir alana dönüştürülmesini istiyoruz” ifadelerini kullanıyor. 
 
‘Sözler yerine getirilmiyor’ 
 
 Verilen sözlerin tutulmamasından şikayetçi olan Cemile Ateş de tepkisini şu sözlerle gösteriyor: “Buradan fareler, yılanlar çıkıyor. Bir gün okul servisine yetişmek için acele ederken suya düşmek üzereydim. Ama kimsenin umurunda değil. Artık dayanamıyoruz. Yetkililerin ilgilenmesini istiyoruz.”