Diyarbakır’daki ‘Demokrasi’ durağına katılım çağrısı

  • 09:07 17 Haziran 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “Demokrasi Yürüyüşü” için katılım çağrısı yapan kadınlar, “Demokrasinin dili eylemdir. En çok da gençlerin bu eylemi sahiplenmesi gerekiyor. Tüm halkımızı, heyetimizi karşılamaya çağırıyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülerek cezaevine gönderilmesi, üyelerinin ve farklı şehirlerdeki binalarının baskı ve saldırı altında olmasına karşı Hakkari ve Edirne'den başlamak üzere Ankara'ya “Demokrasi Yürüyüşü” başlattı. 15 Haziran’da Hakkari ve Edirne’den yürümeye ve halk ile buluşmaya başlayan heyet, bugün Diyarbakır’da karşılanacak.
 
Ardından 18 Haziran’da esnaf ziyareti ile halk buluşması gerçekleştirecek olan heyet 19 Haziran’da ise Adana’ya doğru yola çıkacak. HDP’li kadınlar Diyarbakır’da yapılacak çalışmalar, karşılama ve uğurlama için halka katılım çağırısında bulundu.
 
‘Yaşananların  sorumlusu iktidardır’
 
HDP Gençlik Meclisi üyesi Esengül Kılıç, şu anda aktif bir şekilde demokrasi ve toplum mücadelesi yürüten tek partinin HDP olduğunu söyleyerek, AKP ve MHP iktidarının Türkiye’yi getirdiği durumun gözler önünde olduğunu ifade etti. Mevcut ekonomik sorunların yanı sıra toplumsal sorunlara da değinen Esengül, “İnsanlar aç, işsiz, Kürtçe şarkı söylediği, dinlediği için katlediliyor. Bunun tek sebebi ülkeyi yöneten iktidarın ülkeyi yönetememesidir.  Yaşanan tüm sorunların tek sorumlusu yine iktidarın kendisidir. Bizler HDP olarak toplumdaki sorunlara cevap olacak tek partiyiz. Ancak koronavirüsü ve siyasi soykırım operasyonlarıyla birlikte, çok sayıda muhalif ve demokrat insan tutuklanıyor, işkenceye maruz kalıyor ve tehdit ediliyor” sözlerine yer verdi.
 
‘HDP, bir zümrenin değil halkın partisidir’
 
Esengül, halkın kendini tekrardan örgütleyebilmesi için bu yürüyüşü planladıklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Amacımız, direnirsek hiçbir güç ve kuvvetin karşımızda duramayacağını göstermektir. HDP, bir zümrenin veya grubun değil halkın partisidir. HDP hem bir annenin hem bir çocuğun hem de bir gencin partisidir. Eksikliklerimiz olabilir elbette, bu yürüyüşü de eksikliklerimizin bir özeleştirisi olarak da değerlendirebiliriz. Özelde biz gençler için yaşam alanı bırakılmıyor. Okusa bile sonuç değişmiyor. Ya AKP’li olacak ya da toplumdan dışlanacak, tecrit edilecek.  Bu direnişimizle hem iktidara bunu kabul etmediğimizi göstereceğiz hem de özel savaş politikalarıyla umudu inancı kırmak isteyen iktidara cevap olacağız.”
 
‘Tüm halkımızı, heyetimizi karşılamaya çağırıyorum’
 
“Yürüyüşe müdahale edilmesi yabancı olduğumuz bir durum değildi” diyen Esengül, yürüyüş kararının kamuoyuyla paylaşılmasının ardından, yürüyüşün illegalize ve terörize edilmeye başlandığına dikkat çekti. Bu eylemin, meşru ve anayasal bir hak olduğunu dile getiren Esengül, “Polisler, vekillerimize sürekli saldırıyor. Biz yürümekte, direnmekte, mücadele etmekte kararlıyız. Kitleye saldırılmasının amacı bize destek vermek isteyenleri korkutmaktır. Toplumda hakim olan mutsuzluk, geleceksizlik durumlarına ses çıkarması için halkın sokaklarda direnmesi gerekiyor. Demokrasinin dili eylemdir. En çok da gençlerin bu eylemi sahiplenmesi gerekiyor. Tüm halkımızı, heyetimizi karşılamaya çağırıyorum” dedi.
 
‘Yürüyüş büyük bir anlama sahiptir’
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyesi Zeynep Üren ise, HDP’nin zulme karşı bir yürüyüş başlattığını dile getirerek, “HDP’nin özgürlük ve demokrasi adına başlattığı yürüyüş büyük bir öneme ve anlama sahiptir. Bugün demokrasi üzerine saldırıların düzenlendiğine tanıklık ediyoruz. Dilimiz, kültürümüz, tarihimiz, özgür siyasetimiz üzerine saldırı ve katliamlar söz konusu” diye belirtti.
 
‘Yürüyüşe destek verilmeli'
 
Zeynep, tarihi günler yaşadıklarını söyleyerek, bu tarihi günlere, başta Kürt halkı olmak üzere özgürlükçü tüm kesimin sahiplenmesi gerektiği çağrısında bulundu. Zeynep, “Kitlesel bir şeklide bu yürüyüşe destek verilmeli ve sahip çıkılmalı. Hakkari’de başlayan yürüyüşe vahşice saldırıldığını gördük. Sesimizi kısmak için yöneliyorlar. Bu yürüyüş, gerçekleşen baskı, saldırı ve katliamlara ‘artık yeter’ niteliğindedir. Halkımızın bu yürüyüşü sahiplenmesini önemli buluyoruz. Gün bu zulme ve saldırıya ‘artık yeter’ demenin günüdür” diye konuştu.
 
‘Kadınların yürüyüşe sahip çıkması gerekiyor’
 
DBP PM üyesi Mekiye Akdağ da şunları kaydetti: “HDP’nin başlattığı yürüyüş, kadınlar üzerinde artan saldırıların, milletvekilleri ve HDP üzerine yoğunlaşan saldırıların durdurulması ve kınanması amacıyla başladı. Özellikle, kadınların bu yürüyüşe sahip çıkması gerekiyor. Hakkari’den başlayıp Amed’e gelecek olan yürüyüşe, tüm kadın arkadaşlarımızı, yürüyüşte bulunan arkadaşlara destek çıkmaya çağırıyoruz.”