Diyarbakır 'demokrasi'ye büründü: Ulusal birlik sağlanmalı

  • 21:57 17 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - "Demokrasi Yürüyüşü" heyeti Diyarbakır'da büyük coşkuyla karşılandı. Heyet, "Direniş başkenti Amed'e teşekkür ediyoruz" diyerek ulusal birlik mesajları verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” şiarıyla Hakkari ve Edirne'den Ankara'ya doğru başlattığı yürüyüş sürüyor. Batman'da halk ile buluşan heyet Diyarbakır’a ulaştı. HDP Diyarbakır İl binası önünde erken saatlerde toplanan kitle, slogan ve halaylar eşliğinde heyeti bekledi. HDP heyeti kent girişinden il binası önüne şehir turu yaparak gelirken, yol üzerinde yurttaşlar alkışlarla konvoyu selamladı. Bazı yurttaşlar evlerinin balkonundan selam verirken bazı yurttaşlar ise trafikte oldukları sırada araçlarının kornaları ile heyete desteğini gösterdi.
 
Heyeti il binası önünde yurttaşlarla beraber Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ile Berdan Öztürk karşıladı. Konvoy halinde HDP il binası önüne gelen heyeti kitle, "Berxwedan jiyane", "HDP halktır, halk burada", "Bijî berxwedana HDP" sloganları attı. Kitle aynı zamanda "Em bi hevre ne ji bo azadiye", "Em bi hevre ne ji bo aşîtî yê" yazılı lolipoplar, "Darbeye Karşı Demokrasi için Yürüyoruz" yazılı pankart ve HDP flamaları taşıdı.
 
HDP il binası çevresinde bulunan apartmanlardan yurttaşlar alkışlarla destek verirken, renkli ışıklar kullanıldı.
 
'Direnişin başkentine teşekkür ederiz'
 
İlk olarak söz alan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Diyarbakır halkını selamladı ve gittikleri her yerde engellemelerle karşılaştıklarını ifade etti. Sedat, hiç bir baskı ve saldırının yürüyüşe engel olamayacağını vurgulayarak, "Bu yürüyüş bizi umuda, zafere ulaştıracak. İrademize, haklarımıza yapılan saldırılara boyun eğmeyeceğiz. Cezaevinde bulunan tüm seçilmişlerimizi selamlıyoruz. Amed'e, direnişlerin başkentine teşekkür ediyoruz" diyerek iki gün daha Diyarbakır'da olacaklarını ve halk ile bir araya geleceklerini belirtti.
 
'Dört parçada birlik sağlanmalı'
 
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk de bu yürüyüşün önemli ve tarihi olduğunu dile getirerek, tüm kesimler tarafından sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi. Berdan, Maxmur, Şengal ve Kandil’e yönelik saldırıları kınayarak, Kürt halkının kazanımlarına dönük ciddi saldırıların yaşandığına işaret etti. Berdan, Kuzey ve Doğu Suriye’de ulusal birlik için atılan adıma da işaret ederek "Umut verici. Dört parçada bu birliğin sağlanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
 
Berdan'ın konuşması sırasında "Her yer Maxmur, her yer direniş" sloganları atıldı. Açıklama kitlenin halayları ile sonlandı.