Direnişi ile polise geri adım attırdı

  • 09:01 18 Haziran 2020
  • Siyaset
İSTANBUL - “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Silivri’deki buluşmasında polisler tarafından yerde sürüklenerek iki kez gözaltına alınmak istenen ancak direnişiyle karşı duran HDP İstanbul İl Yönetiminden Eylem Doğan, direnişin gücünü kadınlardan aldığını belirterek, “Faşizme, tacizcilere, şiddet uygulayanlara geri adım attıracağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”ne Silivri ve Van’da polis saldırısı gerçekleşmişti. Saldırı sırasında çok sayıda kişi yerlerde sürüklenmiş, darp edilmiş ve gözaltına alınmıştı. İstanbul’da Silivri Alışveriş Merkezi’nin önünde gerçekleştirilecek buluşmada polis, HDP İstanbul İl Yöneticisi Eylem Doğan’ı da darp ederek gözaltına almak istedi. Darp edilerek gözaltına alınmak istenen Eylem'in bu hukuksuzluğa karşı gösterdiği karşı duruş sonuç aldı ve polis geri adım attı.
 
‘Özellikle kadınlara yöneldiler’ 
 
Yol boyunca ve alanda çok ciddi engellemelerle karşılaştıklarını söyleyen Eylem, özelde de kadınlara yönelik bir saldırganlığın olduğunun altını çizdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı beklerken alanın tamamen ablukaya alındığını hatırlatan Eylem, “Bekleyişimiz sırasında çember kuruldu. Koridor kuruldu. Gözaltı araçlarını alana getirdiler. Bütün masalar ablukaya alındı. Biz de alanı boşaltmayacağımızı, darbeye karşı demokratik yürüyüşümüzü gerçekleştireceğimizi söyledik. Bu arada ben de birçok vekille aynı masada oturuyordum. Bir yönelim oldu, masadan kalkmamız gerektiğini söylendi. Kalkmadığımız için ciddi bir müdahale oldu. Özelde kadınlara yönelindi. Ciddi anlamda darp edildik” sözleri ile o anları anlattı. 
 
‘Kadın direnişini sergiledim’
 
Yaklaşık 10 polisin kendisini darp ederek gözaltına almaya çalıştığını ifade eden Eylem, “Ben de kadın direnişinin, kadın mücadelesinin direnişini sergiledim. O gün iki kere bir yönelme yaşandı. İkisinde de kadın eliyle kadına bir saldırı vardı. Kadın eliyle kadına bir şiddet uygulanmaya çalışıldı” diye konuştu. 
 
‘Bileğimi kırmaya çalıştı’ 
 
“Bir erkek polis bileğimi çevirerek bileğimi kırmaya çalıştı” sözleri ile karşılaştığı saldırıyı anlatmaya devam eden Eylem, “İkinci kez bir direnişle karşılaştıkları zaman geri adım atmak zorunda kaldılar. Ama göz ile taciz devam etti. O alandan çıkmadım. Dün nasıl direndiysek yarın da direnmeye devam edeceğiz. Direnişin gücünü kadınlardan, kadınların örgütlülüğünden alıyorum” dedi. 
 
‘Direnmek zaferi getirir’ 
 
HDP’nin bir kadın partisi olduğunun altını çizen Eylem, “HDP’li kadınlar olarak gücümüzü örgütlülüğümüzden alıyoruz. Polislerin geri adım atmasının nedeni, kadın örgütlülüğünün, kadın kararlılığının, kadın mücadelesini görmesiydi. Direnmek zaferi getirir. Biz faşizme, tacizcilere, şiddet uygulayanlara geri adım attıracağız” ifadeleri ile kararlılığını dile getirdi.