'Kayyım gittiği yerde yolsuzlukların hesabını verecek’

  • 09:03 18 Haziran 2020
  • Siyaset
MARDİN - Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkeze çekilen 17 validen biri de Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mustafa Yaman oldu. Kayyımın yerine atandığı HDP’li Eşbaşkan Figen Altındağ, “Yolsuzluklarla ilgili tüm dosyaları biriktiriyoruz ve yargı süreçlerini başlatacağız. Nereye giderse gitsin peşini bırakmayacağız” dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 17 ilin valisi merkeze çekilirken, 41 ile ise yeni vali ataması yapıldı. Merkeze çekilenler arasında, 2 dönemdir Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman da yer aldı. Yaptığı yolsuzluklar ile gündemden düşmeyen kayyımın merkeze çekilmesinin bu yolsuzlukların devamı olduğunu ifade eden yerine kayyım atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ, tüm yolsuzlukların hesabını soracaklarını söyledi. 
 
‘Adını yolsuzlukla duyurdu’ 
 
Mustafa Yaman’ın 2016'dan 2019 yılına kadar her alanda yürüttüğü görevlerde yolsuzluk haberleri ile adını ülke çapına duyurduğunu belirten Figen, bu durumun en net olarak da kayyım olduğu dönemde ortaya çıktığını ifade etti. 
 
'Hükümet HDP'yi haklı çıkarmamak için göz yumdu'
 
İktidarın bütün bu yolsuzlukları müfettiş raporları ile kapatmaya çalıştığını dile getiren Figen, "Halkın temsilcilerinin yerelde iktidarda olmadığı, meclis üyelerinin bulunmadığı yerde yolsuzlukların devam edeceğini bütün Mardin halkı ve ülke görmüştür. İktidar güçleri kendi getirdikleri kayyımın yolsuzluklarını savunmak zorundaydı. Savunmasa halk nezdindeki durumu şüpheli olacaktı ve tüm yolsuzluklara göz yumuldu. Kendi adamlarının yakınlarına para aktarmasını nasıl soruşturma konusu yapsın? Mustafa Yaman da bu durumu lehine kullanarak önceki dönem uygulamalarına devam etti" diye konuştu.
 
'Gitmiş olsa da yargı önünde hesap verecek'
 
Gitmiş olmasına rağmen kayyımın yaptığı yolsuzlukların hesabını yargı önünde vermesi için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Figen, "Yereldeki vatandaş kayyımın yapmış olduğu yolsuzlukların tümünü görüyordu. Bizim yapmamız gereken en önemli şey yapmış oldukları yolsuzlukları kamuoyuna aktarmak, sivil toplum kuruluşları ile sık sık bir araya gelip yasal düzeyde kayyım uygulamalarını yargıya taşımak. Yani özellikle eşbaşkanlar ve meclis üyelerinin yargı süreçlerini takip etmek ve halkı bilgilendirmek en önemli görevimiz olmalıdır. Tüm yolsuzluklarla ilgili dosyaları biriktiriyoruz. Kayyım hakkında ve kayyımla beraber çalışıp, yolsuzlukların merkezinde olan bazı daire başkanları hakkında yargı süreçlerini başlatacağız. Çünkü bu yolsuzlukların yasal olarak sorumluları onlardır. Yasa özellikle onları sorumlu tutmaktadır. Biz onlar nereye giderse gitsin bu işin peşini bırakmayacağız. Er ya da geç hesap verecekler" dedi.