Mor Konvoy Kandıra Cezaevi’nden kadın tutsaklara seslendi

  • 18:55 19 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL - HDP Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası ve HDP’nin "Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü" kapsamında gerçekleştirilen “Mor Konvoy” Kandıra Cezaevi’nden seslendi: "Bizler burada tutulan kadın arkadaşlarımızın  göstermiş olduğu yoldan yürüyoruz. Mücadelemiz arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşana dek devam edecek." 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün Edirne kolu, HDP Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında İstanbul’dan seçilmiş kadın siyasilerin tutulduğu Kandıra F Tipi Cezaevi önünde “Mor Konvoy” oluşturdu. Kandıra Cezaevi’ne giden yollarda polis kontrollerinde saatlerce bekletilen HDP'liler ve beraberindekiler tüm engellemelere rağmen cezaevine ulaştı. Jandarma tarafından cezaevi girişinin önünün kapatması ve izin verilmemesi üzerine cezaevinin girişine yakın bir alanda basın açıklaması gerçekleştirildi. "Em Bu Hev Re. Jibo Demokrasi, Edelet, Aşiti, Azadi, Kar u Nan" yazıkı pankartın taşındığı ve "En Bı Hev Re" yazılı yeleklerin giyildiği açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, MYK ve PM üyeleri, milletvekilleri ile polis engeline karşın saatler öncesinden alana gelen yurttaşlar katıldı. 
 
'AKP gidicidir'
 
Burada konuşan Pervin, yürüyüşe dönük polis engelline tepki gösterdi. "Bu kararları alanlar utanmalılardır" diyen Pervin, engellemelerin HDP’yi durduramayacağını kaydetti. Pervin, "Aldıkları kararlar karşısında ezilmelilerdir. Bizim bu ülkeye barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden başka getirmek istediğimiz başka bir şey yoktur. Türkiye halkları elbet bir gün bunları elde edecektir. Ancak bütün bunlar AKP hükümetinin gidişiyle olacaktır. Kimse merak etmesin AKP hükümeti gidicidir. Hiç kimse kaygı duymasın, endişelenmesin. Herkes umutlu olsun. Çünkü HDP vardır. Milyonların gönlünde taht kuran gittikçe büyüyen ve çoğalan parti olan HDP ülkeyi yönetmeye aday olan bir partidir. HDP bu ülkeyi yönetecektir" dedi. 
 
Kadınlara dönük engel ve baskılara dikkat çekildi
 
AKP'nin kadın kazanımlarına dönük engelleme ve saldırılarına da dikkat çeken Pervin, kadınlara dönük bu  saldırıların nedenlerinin başında hükümetin tahammülsüzlüğünün yattığını vurguladı. Hükümetin pandemi sürecinde dahi kayyım atamalarıyla, eşbaşkanlara dönük tutuklamalarla ve milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmesiyle devam ettiğine dikkat çeken Pervin, söz konusu uygulamaların hukuki değil siyasi bir emir doğrultusunda verildiğini ifade etti. Pervin, "Bugün Kandıra Cezaevi’nde, Edirne Cezaevi’nde, Sincan Cezaevi’nde, Silivri Cezaevi’nde bu hukuksuzluklara karşı başını öne eğmeyen, diz çökmeyen, biat etmeyen bir halkın temsilcileri var. Bizler burada tutulan kadın arkadaşlarımızın  göstermiş olduğu yoldan yürüyoruz. Mücadelemiz arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşana dek devam edecek. Kadın kazanımlarına her yerden saldırıldığını görüyoruz. Kadınların elde etmiş olduğu bütün kazanımlar AKP hükümetinin kadın düşmanı anlayışla elimizden alınmaya çalışılsa da kadınlar bu ülkede mücadele ettikçe var olacaktır" diye konuştu. 
 
Açıklama "Jin jiyan azadi” ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları eşliğinde son buldu. 
 
Pervin ve beraberindekiler daha sonra Ankara’ya doğru harekete geçti.