Kadınlardan HDP'ye mor zincir ile karşılama

  • 20:21 19 Haziran 2020
  • Güncel
ADANA - “Demokrasi Yürüyüşü"nde halkla bir araya gelmek isteyen HDP heyeti polis engelini tanımadı. kadınların mor şallarla oluşturduğu zincirle  heyet karşılanırken, burada konuşan HDP’li Ebru Günay, “Yaşar Kemal’in diyarından İnce Memed'in diyarına yürüyoruz. Derdi demokrasi olanlara sesleniyoruz, gelin savaşa karşı barışı, darbeye karşı demokrasiyi savunalım” dedi
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “Demokrasi Yürüyüşü”nün Hakkari Kolu Adana’ya ulaştı. HDP İl binasının önü çok sayıda polis tarafından ablukaya alınırken, HDP'lilerin halk ile buluşması engellenmek istendi. Çok sayıda kişi heyeti büyük bir coşku ve heyecan ile beklerken polis engelini “HDP halktır halk burada” ve “Jin jiyan azadi” sloganlarının yanı sıra alkış ve zılgıtlar ile protesto etti. 
 
Halk engel tanımadı 
 
Kalabalık kitlenin bir çoğunun aşağı inmesine izin verilmemesi üzerine HDP'lilerle buluşmak isteyen kitle, balkonlardan heyete seslenerek destek mesajları iletti. İl binasının önüne “İstismara İnfaza Kayyıma Karşı Biz Varız Kadın Mücadelesi Her Yerde" yazılı dev pankart asılırken, kadınlar mor zincir oluşturarak, kırmızı güller eşliğinde kadın mücadelesine dikkat çekti. Ellerinde, tutuklu kadın siyasetçilerin fotoğrafını taşıyan kadınlar, sık sık “Jin jiyan azadi” sloganı attı.
 
‘Barış yolu en iyi bildiğimiz yoldur’
 
HDP İl binasının önünde heyet adına açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili ve parti sözcüsü Ebru Günay, herkesin sesinin Türkiye’nin dört bir yanına ses olduğunu ifade etti. Ebru şu sözleri kullandı: “Barış yolu bizim en iyi bildiğimiz yoldur. Yollar umut doluydu, barış doluydu, özgürlük doluydu. Bizler Yaşar Kemal'in diyarına, İnce Memed’in diyarına geldik. Buradan da Ankara’ya tekrar barış, özürlük ve umut götüreceğiz. HDP yol aldıkça, HDP yürüdükçe birileri korktu. HDP yürüdükçe onların kötülükleri görünür oldu, zulümleri görünür oldu. Korkuları ve çürümüşlükleri görünür oldu. Korkuyorlar çünkü HDP yürüyor. Korkuyorlar çünkü HDP onların maskelerini düşürüyor. HDP demokrasiye, halka ses olmaya devam ediyor. Bizler yol aldıkça işsiz ve aç olanların sesi olduk, onlara umut olduk. Bizler yürüdükçe Edirne’den Hakkari'ye köprü olduk. Bizler yürüdükçe bir bütün olduğumuzu gördük. Çünkü bu yürüyüş 82 milyonun yürüyüşü, bu yürüyüş demokrasi yürüyüşüdür.” 
 
‘Erkek şiddetine karşı mücadeleye devam edelim’
 
Demokrasi güçlerine seslenen Ebru, “Buradan, Çukurova'dan bir kez daha demokrasi güçlerine, derdi bu ülkenin demokrasisi olanlara, derdi bu ülkenin geleceği ve refahı olanlara sesleniyoruz. Gelin hep beraber savaş ve çatışmaya karşı barışı savunmaya devam edelim. Siyasi darbeye karşı hep birlikte demokrasiyi savunmaya devam edelim. Yoksulluğa, işsizliğe karşı hep birlikte sosyal adaleti ve emeği savunmaya devam edelim. Erkek şiddetine karşı kadın özgürlüğü için hep birlikte yürümeye ve mücadele etmeye devam edelim” dedi. 
 
‘Sizlerden aldığımız inancı, kararlılığı, heybemize doldurduk’
 
Ebru son olarak, “Çünkü biz yürürken gördük; Edirne, Hakkari, Van, Ankara, Diyarbakır bir olursak iktidarın zulmü biter, hep beraber Türkiye’yi girdiği karanlık yoldan çıkarır, aydınlığa doğru birlikte yürümeye devam ederiz. Bizler buradan Ankara'ya devam edeceğiz. Sizlerden aldığımız inancı, kararlılığı, heybemize doldurduk. Yarın Ankara’dan Çukurova’ya ses olacağız”diye konuştu. 
 
Ebru’nun konuşmasının ardından kitle alkış, zılgıt ve sloganlar attı. Polisin sık sık engellemelerine maruz bırakılan kitle, coşkusundan ödün vermedi. HDP heyeti, alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde Ankara'ya uğurlandı.