‘Bu ülkede en çok tarım işçileri sömürülüyor’

  • 09:04 20 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tarlada hasada başlayan kadınlar, yaşadıkları zorlukları dile getirerek, sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar çalıştıklarını ancak emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.
 
Yaz aylarına girilmesi ile beraber tarım işçileri de arazilerde çalışmaya ve hasada başladı. Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı mahallelerde hasada başlandı. Çoğunlukla tütün ekip biçen köylüler, emeklerinin karşılığını alamamaktan şikayetçi. Sağlam (Goçxar) köyündeki tarım işçileri Zozan Budak ve Fatma Budak, yaşadıkları zorlanmaları ajansımıza anlattı.
 
‘Kürtlere hiçbir şey bırakmamışlar’
 
Kendi mahalleleri olan Esenler’de arazilerinin tapusu olmadığından ötürü, başka arazilerde çalışmak zorunda kalan Zozan Budak (23), saat sabahın 05.00’inden 19.00’una kadar arazide çalıştıklarını ifade etti. Zozan, yazın sıcağında çalışmak zorunda olduklarını dile getirerek, “Kürtlere hiçbir şey bırakmamışlar. Kendi tarlamız varken başkalarının tarlasında işçi olarak çalışıyoruz. Şu anda ekim yapıyoruz. Ekimden sonra çapaya geçiyoruz. Çapadan sonra kesime geçiyoruz daha sonra işin ilaçlaması var. İşlerimizin tamamını bitirmemiz 6-7 ayı buluyor. Kendi topraklarımızın tapusu olmadığından ötürü tarıma destek fonları da alamıyoruz. Buraya kira ödüyoruz ama paramızı da alamıyoruz. Tapumuz olmadığı için bize su bile vermiyorlar” sözleriyle yaşadıkları zorlukları anlattı.
 
‘Bizden 5 liraya aldıklarını 100 liraya satıyorlar’
 
Fatma Budak da ektikleri tütünü toplamaya başladıktan sonra satarak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Sabahtan akşama kadar çalıştıklarını belirten Fatma, “Bu sıcakta tüm işimizi yapmak zorunda kalıyoruz. Yemeğimizi bile bu sıcakta yiyoruz. Çok zorluk çekiyoruz. Yaptığımız her işten zararlı çıkıyoruz, kar edemiyoruz. 5 lira için bu kadar eziyet çekiyoruz. Hakkımızı alamıyoruz ama çalışmaya mecburuz. Bizden 5 liraya aldıklarını 100 liraya satıyorlar. Emek veren, yorulan biziz ama maddi kazancı başkasının oluyor. Bu durumdan çok şikayetçiyiz, haksızlık olduğunu da biliyoruz ama bunun için yapabileceğimiz bir şey de yok maalesef” diye belirtti.
 
‘Tarım işçileri sömürülüyor’
 
Mahallede herkesin kendi işini yaptığını sözlerine ekleyen Fatma, “Bizim fazlasında gözümüz yok. Verdiğimiz emeğin karşılığını istiyoruz ama bu da mümkün olmuyor. Birçok köylü kendi arazisini ekip, biçiyor. Bir kısmı da başka köylere gidip, başkalarının arazilerinde çalışıyor. Biz de öyle yapıyoruz. Aracılar bizim iki katımız kazanıyor ama tarlada, arazide çalışan işçi resmen sömürülüyor. Buna rağmen gelip çalışıyoruz. Köyde yapacak başka iş yok. Köyü geçtim ilçede bile iş yok. Bu ülkede en çok sömürülen kesimlerden biri de tarım işçileri ne yazık ki” sözlerine yer verdi.