8’inci kongreye doğru: Kadının gücünü ortaya koyacağız

  • 09:06 20 Haziran 2020
  • Güncel
Roj Hozan
 
QAMIŞLO - 8’inci kongre için hazırlıklarına başlayan Kongreya Star, bölgelerde toplantılar almaya başladı. Türkiye’nin saldırıları sonucu birçok projenin yarım kaldığını belirten Kongreya Star Sözcüsü Evîn Swêd, “Önümüzdeki dönem için amacımız kadının gücünü ortaya koymak” sözleri ile hedeflerine işaret etti. 
  
Rojava Devrimi sonrası Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların ortak çatısı olan Kongreya Star, 8’inci kongresine hazırlanıyor. Daha önce Yekitîya Star’da örgütlenen kadınlar, 15 Ocak 2016 yılında Kongreya Star çatısında birleşti. Kongre öncesi bölge toplantılarına başlanırken, öne çıkan tartışmalar ve önerileri Kongreya Star Sözcüsü Evîn Siwêd ile konuştuk. 
 
‘İki yıllık çalışma ve eksiklikler değerlendirilecek’
 
Kongreya Star’ın tüzüğünde iki yılda bir kongreye gidilmesi olduğunu söyleyen Evîn, son kongrelerini ise 2018’de gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Evîn bu yıl 8’inci kongreye hazırlandıklarını belirterek, “Kongre hazırlık ve tartışmalarının Eylül ayında sonlanmasını planlıyoruz. Kongre için yeni sistem, çalışma ve planlamalar üzerinde geniş tartışmalar yürütülüyor. İki yıllık çalışma ve etkinliklerimizi değerlendiriyoruz. Var olan eksiklikler, yapılan çalışmalar ve kongrenin önüne koyduğu ve hayata geçirdiği planlar. Bunların hepsi gözden geçirilecek” dedi.  
 
‘Geniş katılımlı toplantılar alınıyor’
 
Devamında Kongreya Star’ın tüzüğüne ve örgütlenme alanlarına dikkat çeken Evîn, “Kongreya Star iki ayak üzerinde kendini örgütlüyor. Biri komün ve meclisler, diğeri ise komiteler. Şu an kongre için bütün kentlerde, ilçelerde ve kantonlarda geniş katılımlı toplantılar alınıyor. Öncelikle Kongreya Star’ın tüzüğü üzerinde tartışmalar yürütülüyor ve daha netleşmiş değil. Kongreya Star’ın tüzüğü sisteme ne kadar cevap oluyor ve bizler ne kadar güçlendirebiliriz üzerinde tartışmalar var. Bu tartışmalar daha sonra tek elde toplanacak. Daha sonra tüzük belirleme komitesi oluşturulacak. Bizler şu anda eğitim devrelerimizi yürütüyoruz. Kongreya Star’a seçilecek ve içinde görev alacaklar için Kongreya Star akademilerinde geniş eğitimler verilecek. Hazırlık komitesi için de bu komite örgütlenmelerini ve planlamalarını gözden geçirecek. Konferans ve toplantılar için örgütlenmesini yapacak” ifadelerini kullandı. 
    
‘Türkiye’nin saldırıları çalışmaları olumsuz etkiledi’
 
Evîn, Türkiye ve ona bağlı grupların bölgeye dönük saldırılarının çalışmalarına yansımasına da dikkat çekerek, önceki kongrede önlerine koydukları birçok planlamayı gerçekleştiremediklerini söyledi. Zorlu süreçlerden geçtiklerinin altını çizen Evîn, “İki yıl önce Efrîn bölgesi Türkiye tarafından işgal edildi. Daha sonra ise Girê Spî ve Serêkaniyê bölgeleri de işgal edildi. Binlerce sivil göç etti ve birçok zorluk ile karşılaştı. Yine saldırılar ekonomi, örgütlenme ve siyaset alanını da olumsuz etkiledi. İki yıllık planlamamız içinde erkeklere eğitimlerin verilmesi vardı. Bazı bölgelerde hayata geçirildi fakat Cizîrê bölgesinde yapamadık” şeklinde konuştu.  
 
‘Kadın alanları işgalcilerin eline geçti’
 
9 Ekim saldırıları ve koronavirüs salgınından dolayı Kuzey ve Doğu Suriye’de birçok zorluk ile karşılaştıklarını ifade eden Evîn, daha önce örgütledikleri ve planladıkları eğitimleri bu yüzden yapamadıklarını söyledi. Evîn, “Serêkaniye işgali ile birlikte kadın ekonomisinde de büyük zararlar oluştu. 4 bin 500 meyve ağacı, sera alanları ve özgün kooperatifler işgalcilerin denetimine girdi. Bizler 8’inci kongrede eğitim ve ekonomi gündemini bir kez daha ele alacağız" dedi. 
 
Kadının gücü açığa çıkarılacak
 
Öncelikli projeleri arasında kadının gücünü ön plana çıkarmak olduğunu dile getiren Evîn, şöyle devam etti: “Kongreya Star’ın tüzüğünde yer alan örgütlenme, toplantılarda kendini daha iyi gösterecek. Bazı konularda kadınların hemfikir olduğu noktalar var. Örneğin işgal altında olan bölgelerde gün be gün kadınlar barbarca uygulamalara maruz kalıyor. Bizler bu kadınların özgürleştirilmesi ve haklarını elde etmesi noktasında hemfikiriz. Yine kadınların eğitilmesi, bulundukları her çalışmada kendilerini ifade etmesi için de projelerimiz var. Kuzey ve Doğu Suriye’de hayata geçirilen demokratik ulusun inşasında Kongreya Star öncü idi. Bu yüzden bizler bu projeyi daha ne kadar tanıtabiliriz, geliştirebiliriz ve sahip çıkabiliriz bizlerin öncelikli amacı. Bölgede halkların birlikteliği ve güçlü bağların oluşmasında da Kongreya Star rol ve misyona sahip. Diplomasi alanında da kadınlar üzerine sorumluluk alıp bütün kadınlara ulaşmayı ve bununla da kadınlara dönük bütün saldırılara cevap olmayı hedefliyor. Amacımız kadının var olan gücünü açığa çıkarmak. Bununla da yeni yaşamı inşa etmek.” 
 
‘Yadê Eqide ve Hevrîn’in yürekleri bizle olacak’
 
Kadın özgülük mücadelesinin Kongreya Star için önemini de hatırlatan Evîn, son olarak şunları dile getirdi: “Demokratik ulus projesi bizlerin örgütlenmesi gereken en olumlu projedir. Kongreya Star pratiği ile bunu ortaya koydu. Bölgelerimizdeki saldırılar henüz bitmiş değil. Bedel vererek yaşamını yitiren şehitlerimiz için bu devrimin kazanımlarına sahip çıkmak biz kadınların ana sorumluluğudur. Önceki kongrelerimizde öncü olan Yadê Eqide ve Hevrîn Xelef aramızda olamasalar da yürekleri ve ruhları ile yanımızda olacaklar. Anıları kadın mücadelesinde canlı kalacak. Bizler onları öncü kadınlar olarak görüyoruz.”