TJA’lılardan saldırılara tepki: Kürtlerin birlik olmasından korkuyorlar

  • 09:08 21 Haziran 2020
  • Siyaset
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Kürt halkının her yerde hedefte olduğunu belirten TJA aktivistleri, “Kürtlerin birlik olmasından korkuyorlar. Biz saldırılara karşı örgütleneceğiz ve mücadele edeceğiz. Saldırıları kabul etmiyoruz” dedi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 14 Haziran saat 00.00’da sivillerin yaşadığı Maxmur kampı, Şengal, Kandil ve Biradost’a yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Eş zamanlı yapılan saldırılarda, 50’den fazla yerin bombalandığı öğrenildi. Saldırılara ilişkin her kesimden tepkiler yükselmeye devam ediyor. Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisitleri de Kürt düşmanlığının devrede olduğunu söyleyerek, saldırılara tepki gösterdi.
 
‘İktidar zihniyetini bir kez daha göstermiş oldu’
 
Kürtlere yönelik her alandan saldırı geliştiğini belirten TJA aktivisti Emine Kaya, “Türkiye, kuzeyi hedef alarak özel savaş politikaları ile saldırı ve asimilasyon politikaları yürütmekte. Siyasetçilerimiz tutuklanıyor ve polis şiddetine maruz kalıyor. Kadınlar kaybediliyor, çocuklarımız Kürtçe konuştuğu için katlediliyor. Güney’de ve Rojava’da bu saldırıları yapamayacaklarını bilen iktidar, katliamlarla Kürt halkını katledip yok etmek istiyorlar. Çünkü Kürtler orada örgütlü ve bu da Türkiye’nin gözünü korkutuyor. Savaş uçakları ile Kürdistan’ı bombalıyorlar. Çok sayıda insan saldırılardan dolayı yaşamını yitirdi. İktidar bu saldırılarla zihniyetini açıkça göstermiş oldu” dedi.
 
‘Saldırıları önlemek için birlik ve örgütlü olmamız gerekiyor’
 
Maxmûr kampına dikkat çeken Emine, halkın 27 yıldır mülteci ve 40 yıldır bu saldırılarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Uzun bir süredir Maxmur’un ambargo altında olduğunu belirten Emine, “Ekonomi, sağlık kendilerini savunma konularında ciddi sorunlar yaşadılar. Bundan dolayı da geçimlerini hayvancılıkla yapıyorlar. Son süreçte 3 bêrîvan  bir de çoban hava saldırılarından dolayı hayatını kaybetmişti. Onların önündeki tüm yollar artık kapanıyor. Maxmûr, Kandil, Şengal, Behdinan ve Biradost’da ki halkımız bombalanıyor. Bu saldırıları önlemek için birlik ve örgütlü olmamız gerekiyor” diye konuştu.
 
‘Bizler mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz’
 
Güney Kürdistan’a yapılan saldırıların HDP’nin başlatmış olduğu demokrasi yürüyüşüne denk geldiğini hatırlatan TJA aktivisti Hatun Yıldız, hükümetin saldırılarının bağlantılı olduğunu söyledi. Kürdistan’ın her alanında Kürtlere yönelik saldırıların yapıldığını kaydeden Hatun, “Kürtlere yönelik 40 yıldır bu yok etme politikaları uygulanmakta ve bugün ise sadece bazı metotları değişmiş durumda. Her alanda saldırılar gerçekleştiriyorlar. Güney’de halkın iradesini gasp etmekle, tutuklama, işkence ve saldırılarla bizi susturmak istiyorlar. Demokrasi yürüyüşü ile beraber yapılan bu saldırılarla halkın gözünü korkutmak istiyorlar. İktidar savaş uçakları ile Kürt topraklarını bombalayarak sivilleri katlediyor. Rojava’da kazanımlarımızı gasp etmek istiyorlar. Yıllardır savaşa karşı verdiğimiz mücadele ile bugün bizleri yok edemezler. Bizler mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Bu saldırılar karşısında Kürt halkı gereken cevabı vermesi gerekiyor. Siyasetimizi ve kimliğimizi özgürleştirmek için bu saldırılar karşısında dik durmamız gerek” diyerek Rojava halkının yanında olacaklarını belirtti.
 
‘Nerde Kürtler örgütlense, hemen oraya saldırıyorlar’
 
Son olarak konuşan TJA aktivisti Halime Akyol ise yapılan saldırılara tepki göstererek, “Mülteci Maxmûr halkı yıllardır savaşlarla karşı karşıya. Mülteciliğin etkisi altında kalan kadın ve çocuklar, bu seferde hava saldırılarının etkisi altında kalıyor. Bu yapılan saldırılarda AKP-MHP iktidarının nefretini gözler önüne seriyor. Nerde Kürtler örgütlense, hemen oraya saldırıyorlar. Kürtlerin hem birliğinden hem de ayaklanmasından korkuyorlar. Bundan dolayı da Kürtler bu saldırılar karşısında ayağa kalkmalı ve örgütlenmeli. Bizler TJA’lı olarak her zaman bu saldırılar karşısında olup mücadelemizi büyüteceğiz ve birbirimize sahip çıkacağız”  ifadelerine yer verdi.