Koma Şitlên Azadî sesini kadınlarla çoğaltacak

  • 09:05 22 Haziran 2020
  • Kültür Sanat
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Kadın müzisyenlerin oluşturduğu “Koma Şitlên Azadî’ grubu, “Hoy Mazî” isimli Kürtçe şarkıya çektikleri kliple müzikseverlerin karşısına çıktı. Grup üyeleri, büyümeyi ve daha fazla kadına ulaşmayı hedefliyor. 
 
Adana’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan  Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde kurulan  ve  çalışmalarını sürdürmeye devam eden ‘Koma Şitlên Azadî’  grubu, 12 kadın müzisyenden oluşuyor. Kürtçe müzik yapan grup, ‘Hoy Mazî’  isimli şarkılarına klip çekerek müzikseverler ile buluştu. Grubun üyeleri, Dem Müzik Merkezi’nde atölye çalışmalarına enstrüman eğitimlerini de geliştiriyor. Erbane ile ritim dersleri veren Jiyan Savcı, öğrencilerden Zilan Taş ve grubun solistlerinden Gülbahar Ateş çalışmalarını anlattı. 
 
‘Daha çok kadına ulaşmak istiyoruz’ 
 
Kadın öğrencilerle başlattıkları çalışma kapsamında  “Koma Şitlên Azadi” grubunun kurulduğunu belirten Jiyan, “Kadınlar dokunduğu her şeyi güzelleştiren ve anlam kazandıran bir özelliğe sahiptir. Biz de gurubu, güçlendirmek, büyütmek ve daha çok kadına ulaşmak için çalışıyoruz. Bu klip çalışmasıyla bunu başaracağımızı çok iyi biliyoruz” dedi. 
 
‘Herkes kendi kültürüne sahip çıkmalı’ 
 
Koma Şitlên Azadî’nin kentte eski bir müzik grubu olduğunu, şu anda da tamamen kadınlardan oluştuğunu aktaran Jiyan, “İki yıla yakındır kadın arkadaşlarla grubu devam ettiriyoruz. Amacımız her kadın arkadaşın enstrüman çalması ve sesini eğitmek” dedi.
 
Koronaviris salgını nedeniyle birçok kültür sanat merkezi gibi çalışmalarını “online” derslerle yürüttüklerini ifade eden Jiyan, “Bu süreçte halkımıza moral olsun diye Maxmur Kampı’nda tamamı kadınlardan oluşan Koma Meryemxan grubunun söylediği ‘Hoy Mazî’ parçasını yorumladık. Ana dilimizde müzik yaptığımız ve kadınlara ulaştığımız için çok mutluyuz. Dilimize, kültürümüze sahip çıkmalıyız” diye konuştu. 
 
‘Kimliğimle daha güçlü yaşamak için buradayım’
 
Bir yıldır Dem Müzik Merkezi’nde erbane ve koro eğitimi alan grup vokallerinden Zilan Taş ise şunları söyledi: “Müzik her şeyden önce ruhuma iyi geliyor. Erbanede kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda dilimi de geliştiriyorum. Böyle bir klipte yer almak beni çok mutlu ediyor. Tüm kadınları kendi kültürüne ve sanatına sahip çıkmaya davet ediyorum.” 
 
‘Başarmanın mutluluğunu yaşadım’ 
 
Grubun solistlerinden Gülbahar Ateş de Dem Müzik Merkezi’nde çalışmalara katılmanın hayatında olumlu etkileri olduğunu belirterek, “İlk geldiğimde başarılı olacağıma inanmadım ama şimdi çok önemli çalışmaların içinde buldum kendimi. Beni gerçekten çok mutlu ediyor. Kendime güvenim artı ve bir şeyler başarmanın mutluluğunu yaşattı. İyi ki burada bu çalışmalarda yer almışım. Klip çalışması gerçekten çok güzel ve anlamlı. En önemlisi de kadınlar olarak bu çalışmayı başarmak çok daha anlamlı. Koma Şîtlên Azadî grubunda olmak için uzun sure çalışıp kendimi geliştirdikten sonra solist oldum. Koronavirüs sürecinde bizler de bir şarkı yapıp halkımıza moral vermek istedik” diye konuştu.