'Kadın mücadelesi her yerde' kampanyası büyüyor

  • 09:06 22 Haziran 2020
  • Siyaset
VAN -“Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının Van ayağında, mahallelerde kadınlar ile bir araya gelinecek, erkek-devlet şiddeti, çocuk istismarı, infaz düzenlemesi ve kayyım atamaları konularına dair tartışmalar yürütülecek . 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Türkiye ve bölgede artan erkek-devlet şiddeti ile kadın kazanımlarına dönük saldırılara karşı “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında bir çok kadın örgütü ile bir araya gelinerek görüş alışverişinde bulunuldu. Yine kampanya kapsamında önümüzdeki günlerde birçok kentte eylem ve etkinlikler gerçekleştirilecek. HDP Van İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, kampanya kapsamında kentte yürütülecek çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 
 
‘Mücadelenin ruhu olan kadınlar hedef halinde’
 
Meclis Genel Kurulu’ndan geçen infaz düzenlemesinin iktidarın çarpık anlayışını ortaya koyduğunu, tüm toplumun da buna şahitlik ettiğini belirten Öznur, “Bu düzenleme ile hedeflenenlerden biri de çocuk istismarının önünü açmaktı. Eşitlikten uzak bir yasa ortaya çıktı. Bunun dışında kadın katliamlarının yoğun şekilde yaşandığını görüyoruz. Kadın haklarının nasıl gasp edildiğine, siyasetçi kadınların tutuklanmasına şahitlik ediyoruz. Bunun kesinlikle politik bir yaklaşım olduğunun farkındayız. Kadınlar etken bir şekilde mücadelesini sürdürecektir” dedi. 
 
Başkanlık sistemi ile mücadelenin ruhu olan kadınların hedef haline getirildiğini söyleyen Öznur, “Kadının olduğu alanlarda emek ve toplumsallaşma ön plandadır ve bu yüzden de iktidarların hedefindedir. Kayyım atanan belediyelerimizde gördük ki kadın kazanımları hedef alındı. Kadının olduğu her alana saldırılması erk zihniyetin kendini devam ettirdiğinin göstergesidir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadınların akıbetini soracağız’ 
 
Rosa Kadın Derneği’ne yapılan baskın, üye ve yöneticilerinin tutuklanmasına da dikkat çeken Öznur, “Rosa Kadın Derneği,  kadın katliamlarının, çocuk istismarlarının önüne geçmek için pandemi sürecinde bile sokaklarda mücadele etti. Gülistan Doku’nun posterlerinin taşınması ve akıbetinin sorulması bile suçlama konusu olabildi. Kaybedilmiş bir genç kadın söz konusu. Failleri hakkında herhangi bir bilgi yok, ailenin, siyasi partilerin, kadınların çağrılarına rağmen aylardır bulunmuyor. Gülistan Doku gibi birçok kadın böyle kaybediliyor ya da katledilirken akıbeti sorgulanmıyor. Kadınların akıbetini sormak için de alanlarda olacağız” diye ekledi. 
.
‘Her mahallede kadınlar ile bir araya gelinecek’ 
 
“Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında bir aylık etkinlik planlamasının da çıktığını ifade eden Öznur, mahallelerde kadınlar ile bir araya geleceklerini, infaz düzenlemesine ilişkin kadınları bilgilendireceklerini ve şiddete maruz bırakılan kadınların yanında olacaklarını vurguladı. Öznur, “İnfaz yasası, doğa talanı, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismara karşı kadınlarla bir araya gelip mücadelemizi sürdüreceğiz. Sesi olabileceğimizi her kadın için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.