Kadınlar Mor Kürsü’den mücadele mesajı verdi

  • 22:46 22 Haziran 2020
  • Güncel
ANKARA – HDP Kadın Meclisi “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında Batıkent’te bulunan Ethem Sarısülük Parkı’nda Mor Kürsü kurdu.
 
Ankara’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi  8 Mart’ta startını verdiği “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında Batıkent Ethem Sarısülük Parkı’nda Mor Kürsü kurdu. Kürtçe ve Türkçe “Kadın mücadelesi her yerde” yazılı pankartın asıldığı park, etkinlik öncesi çok sayıda çevik kuvvet polisi tarafından ablukaya alındı. Kadın cinayetlerine ve cezaevinde bulunan tutsak kadınların durumuna dikkat çekilen etkinlikte, tutsak bulunan siyasetçi kadınların ve infaz yasasından sonra tahliye edilen erkeklerin katlettiği kadınların fotoğrafları taşındı. Etkinliğe HDP Kadın Meclisi üyelerinin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi, Pir Sultan Ergazi Cemevi, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Emek Partisi (EMEP) ve Halkevleri’nden kadınlar katılım  gösterdi.
 
‘Mücadelemiz bitmedi kararlılıkla devam edecek’
 
Mor Kürsü’de ilk sözü alan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, şiddet faili erkeklerin, uyuşturucu baronları ve çetelerin infaz yasası ile serbest bırakıldığına, ancak kadın özgürlük mücadelesi yürüten ve demokratik siyaset yapan kadınların cezaevinde tutulduğuna dikkati çekti. İktidarın Kürtlere, muhaliflere ve kadınlara “düşman hukuku” uyguladığını vurgulayan Pakize, “AKP-MHP iktidarı şunu bilmelidir ki, biz kadınların kadına düşman, çocuğa düşman, doğaya düşman; hırsıza, çeteye, şiddet failine, mafyaya dost bu yasaya karşı mücadelemiz bitmemiştir, bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir” dedi.
 
‘Eylem ve örgütlenme halinde olalım’
 
Tüm kadınlara seslenen Pakize, “Gelin hep birlikte kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı; Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde, eylem ve örgütlenme halinde olalım” çağrısında bulundu.
 
Kadınlar kürsüden taleplerini dile getirdi
 
Mor Kürsü’de cezaevinde tutulan ve katledilen kadınların isimleri okunurken kadınlar hep bir  ağızdan “burada” diye haykırdı. Eylemde katledilen ve cezaevine tutulan  kadınların hayat hikayesi de  okundu. Ardından etkinliğe katılan kurumlar sırayla kürsüde söz alarak süreci değerlendirdi. Mor Kürsü’den taleplerini dile getiren kadınlar mücadele mesajı verdi.
 
Mor balonlar uçuruldu
 
Konuşmaların ardından katledilen kadınlar ve cezaevinde  tutsak bulunan siyasetçiler adına gökyüzüne mor balonlar uçuruldu. Etkinliğin sonunda fiziki mesafe kurallarına uyarak mor kurdelelerle çember oluşturan kadınlar,  halay ve horonlarla eylemlerini sonlandırdı.