Leyla Güven’den uluslararası kampanyaya destek çağrısı

  • 09:15 23 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, uluslararası kadın örgütlerinin siyasi tutsakların serbest bırakılması için başlattığı "Dayanışma bizi yaşatır" kampanyasının önemli olduğunu belirterek, “Her kesim kampanyaya destek vermelidir” dedi.
 
Uluslararası kadın örgütleri Koronavirüs (Covid-19) salgını günlerinde siyasi tutsakların serbest bırakılması için 19 Mayıs tarihinde "Dayanışma bizi yaşatır" kampanyası başlattı. Kampanyaya Türkiye'de birçok sivil toplum örgütün yanı sıra Tevgera Jinên Azad’da (TJA) destek verdi.
Kürt sorunun demokratik yollarla çözülmediği için binlerce siyasi tutsağın olduğunu söyleyen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, tutsaklar için uluslararası başlatılan kampanyasına destek çağrısında bulundu.  
 
'Kampanyanın güçlendirilmesi gerekiyor'
 
Devam eden pandemi sürecinde siyasi tutsakların serbest bırakılmasının önemli olduğunu söyleyen Leyla, "Ülkede ki cezaevlerine baktığımızda çok ciddi hak ihlallerinin olduğunu ciddi sıkıntıların yaşandığını görüyoruz. Hakları keyfi bir şekilde gasp ediliyor. Disiplin cezalarıyla zaptı rap altına alınmaya çalışıldığını görebiliyoruz. Onun için tutsaklar için başlatılacak her türlü kampanya çok önemlidir. Çok anlamlıdır. Bu kampanyaların güçlendirilmesi gerekiyor. Onların sesi dışarı çıkmıyorsa biz dışarıdakilerin sesi onlara ulaşmalıdır. Bizler iktidarların bir adım atması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. O açıdan Avrupa da başlatılan bu kampanyayı son derece önemsiyoruz. Bu kampanyanın gelişmesi ve kampanyanın bütün dünyaya yayılması ile birlikte mutlaka cezaevlerinin kapısı açılacaktır diye düşünüyorum. Bu mücadele uzun erimli bir mücadeledir ama mutlaka başarıya ulaşacaktır. Hepimizi ilgilendiren bir konudur. Tutuklu arkadaşlarımızın serbest kalması için hepimizin üzerine düşeni yapması gerekiyor" şeklinde konuştu.