Tutuklanan Eylem’in bebeği enfeksiyon kaptı

  • 09:45 23 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - İki çocuğu ile tutuklu bulunan Eylem Oyunlu’nun avukatı Yusuf Çakas, Eylem’in yeteri kadar beslenmediği için sütünün kesildiğini ve yeni doğan bebeğinin ise gözlerinin enfeksiyon kaptığını söyledi.
 
Diyarbakır’da Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 17 Haziran günü ifadeye çağrılan Eylem Oyunlu (27) “örgüte yardım etmek” iddiasıyla sevk edildiği Lice Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklandı. Eylem, tutuklama kararı üzerine  henüz kimliği bile olmayan 10 günlük bebeği ve 2 yaşındaki kızıyla Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuldu. İki çocuğu ile tutuklanan Eylem’in avukatı Yusuf Çakas, “Alternatif yoksa son çare olarak tutuklama yapılır. Böyle bir durumda bir kadını tutuklamayı tedbir olarak görmenin izahı olamaz” diyerek müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi.
 
‘Eylem, annesi ve kardeşi tutuklu’
 
Müvekkillerine ait dosyanın Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takip edilen bir dosya olduğunu söyleyen Yusuf, dosyada kısıtlılık kararı olduğunu belirtti. Tutuklamanın Nisan ayının ortasında gerçekleşen bir olaydan kaynaklandığını ifade eden Yusuf, müvekkillerinin iki kardeşi ve annesinin tutuklu olduğunu kaydetti. Yusuf, “Müvekkilimizin babası ifadeye çağrıldı gözaltına alındı ve akabinde serbest bırakıldı. O süreçte müvekkilimiz Eylem Oyunlu’nun da dosyanın şüphelisi olduğu belirtildi. Savcılık ile yaptığımız görüşmede gebe olduğunu, doğum aşamasında olduğunu söyledik. Bize doğumdan sonra ifade işleminin süreceği belirtildi. Müvekkil 6 Haziran’da doğum yaptıktan sonra ve kendini iyi hissetmesinin ardından ifade için savcılık ile görüşme yaptık. Müvekkilimizin önce jandarmaya götürülmesi söylenildi bizde jandarmaya gittik. Jandarmada alınan ifadeden sonra müvekkilimiz 18 Haziran’da tutuklandı” dedi.
 
‘Yasa uygulanmıyor’
 
Eylem’in tutuklanırken 10 günlük bebeğinin ve 2 yaşındaki kızının olduğunu söyleyen Yusuf, mevcut şartlarda eylemin çocuklarıyla cezaevinde kalma durumunun olmadığını dile getirdi. Yusuf, “Dosyada belirtmek istediğimiz konu şudur. Suçlu, suçsuz, masum tartışmalarına girmek istemiyoruz. Burada esas olan durum kendi ayağı ile çağrılan ve ifadeye giden loğusa bir kadın söz konusu, yine gebe kadınların tekrar tutuklanmamaları konusunda yeni bir yasa getirildi. Fakat biz burada bu yasanın uygulanmadığını görüyoruz. Bu yasa bu dosyada uygulanmayacaksa ne zaman uygulanacak? Biz burada bir yargılama yapmıyoruz. Zaten soruşturma aşamasında, müvekkil ceza mı alır, beraat mı eder tartışmasını yürütmüyoruz. Bizim dediğimiz kaçma şüphesi olmayan, delillere müdahale etmeyen lohusa bir kadının tutuklanmasını tartışıyoruz” sözlerine yer verdi.  
 
‘Beslenemediği için sütü kesilme noktasında’
 
Yusuf, Eylem’in ve dosyanın durumu hakkında da şu bilgileri verdi: “Müvekkilin burada tutuklanma yerine adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılması gerekirken tutuklanmanın ölçülü olmadığını değerlendiriyoruz. Müvekkil şu anda kadın kapalı cezaevinde, tek başına karantina koşullarında kalıyor. Günde bir saat havalandırma koşulları var. Bulunduğu odada televizyon, radyo ve çocuğu oyalayacak bir şey yok. Müvekkilimiz ile önceki akşam yaptığımız görüşmede müvekkilin yeteri kadar beslenemediğini, sütünün dahi azaldığını söyledi. Çocuklarda cezaevine girdiklerinden bu yana duş almamışlar. Ayrıca soruşturmadan dolayı müvekkil bebeğine kimlik bile alamamış. Kimliksiz olduğundan doğduktan hemen sonra tedavi sürecini de başlatamamış. Hem gözle gözlemledik hem de revire götürüldü. Müvekkilin küçük bebeği gözlerini açamıyor. Hatta Cuma günü gözlerinde kanama dahi gerçekleşmiş. Revirde gözlerinde ciddi sorun olduğunu belirtmiş.
 
‘Bu haliyle tutuklamak tedbir değildir’
 
Müvekkil, bebeği ve iki yaşında ki çocuğu da hasta. Yani bu haliyle müvekkili tutuklamak bir tedbir değildir. Anayasa Mahkemesi, AİHM içtihatları da bu yönde yaklaşıyor. Alternatif bir yöntem var ise son çare olarak tutuklama yapılır. Bu durumda bir kadını tutuklamayı tedbir olarak görmenin izahı olamaz. Müvekkilimizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”
 
‘İtirazda bulunduk’
 
Lice Sulh Hakimliği kararına itiraz ettiklerini ifade eden Yusuf, “İtiraz incelenmek üzere Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gelecek. Henüz dosya gelmedi. Yine savcılığın tutukluluğun ölçülü olmadığını değerlendirmesi açısından direk savcılığa da bir talepte bulunduk ama ona ilişkin henüz bir cevap alamadık” diye aktardı.
 
‘İhtimale ve inisiyatife bırakılınca’
 
Son dönemlerde yeni doğum yapmış kadınların tutuklanması ile alakalı ciddi anlamda bir kamuoyu oluştuğunu hatırlatan Yusuf, “ Kamuoyu neticesinde infaz yasasına doğumdan sonra 6 aya kadar adli kontrol tedbiri verilebilir şeklinde bir hüküm var. Bizi burada zorlayan şey verilebilir hükümdür. Ortada bir netlik olması gerekiyor. İnfaz yasasında bu hükümde net olmuş olsaydı bu durumu tartışmazdık. İhtimale ve inisiyatife bırakılınca böyle tutuklamalarla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.