Halklar saldırıları protesto etti

  • 16:17 23 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye halkları Federe Kürdistan Bölgesi’ne yapılan saldırıları protesto etmek için alanlara çıktı.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok merkezinde halk, Türkiye’nin  Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük saldırılarını protesto etmek için sokağa çıktı.  Tirbespiyê, Til Hemis ve Raqa’da halk, saldırılara karşı direniş göstereceklerini söyledi.
 
Tirbespiyê
 
Qamişlo’nun Tirbespiyê ilçesinde Şehit Aileleri Meclisi ve Devrimci Gençlik Hareketi öncülüğünde bir araya gelen halk, gerçekleştirdikleri kitlesel yürüyüşle saldırıları protesto etti. 
 
Mitingde Şehit Aileleri Meclisi adına konuşan Hikmet El-Hebîb, Kürdistan saldırılara karşı direnişlerinin süreceğini belirtti. Suriye Devrimci Gençlik 
 
Til Hemis
 
Saldırılar Til Hemis’te de yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Til Hemis Şehit Aileleri Meclisi tarafından düzenlenen yürüyüşe Özerk Yönetim’e bağlı kurum üyeleri, Suriye Devrimci Gençlik Hareketi üyeleri de katıldı. 
 
Şehitler Meydanı’nda mitinge dönüşen eylemde konuşan Qamişlo Şehit Aileleri Meclisi Eş Başkanı Masum Hesen, “Türk devleti tüm bölge halkını tehdit ediyor ve işgalci Türk ordusu Medya Savunma Alanları’na saldırıyor. İşgalci Türk devleti yalnızca Kürt halkına değil bölgedeki tüm halklara saldırıyor. Bugün tüm halkların değerlerini koruyanlar Kürt ve Araplardır. Türk devletine karşı durulmalıdır. Türk devleti hırsızlık, talan, kan dökme ve kültürleri yok etme üzerine kendini var etmiştir. Süryani ve Ermeni katliamları bunun en canlı örneğidir” ifadelerini kullandı.
 
Eylem direniş sloganlarıyla sona erdi.
 
Reqa
 
Reqa’da da yüzlerce kişi Reşid Bahçesi yakınında bir araya geldi. Neim kavşağında mitinge dönüşen yürüyüşte, konuşan Suriye Gelecek Partisi Başkanı İbrahim Qeftan, Türkiye ve AKP’nin Ortadoğu krizindeki rolüne dikkat çekti.
 
Yürüyüş, sloganlarla sona erdi.