Bekçilere tepki: Amaç halkı sindirmek

  • 09:03 24 Haziran 2020
  • Güncel
VAN - Bölgede yıllardır polis baskısı altında yaşarken bir de bekçilere yetki verilmesine tepki gösteren kadınlar, “Amaç halkı daha çok sindirmektir. Kapımızda bekçi istemiyoruz” diye belirtti. 
 
Bekçilerin yetki, görev ve çalışma usullerini belirleyen 18 maddelik ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’, 18 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yaklaşık 21 bin bekçiyi kapsayan kanuna göre çarşı ve mahalle bekçileri devriye gezebilecek, kimlik sorabilecek, ‘şüpheli durumlarda’ kişileri durdurup yine şüphe halinde kişilere müdahalede bulunabilecek. 
 
Yıllardır polis, asker ve korucu baskısı altında yaşayan bölge halkı ise bekçilere yetki verilmesinin sadece sindirme ve korku amaçlı olduğunu dile getiriyor. Köylerinden göç ederek Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’ne yerleşen kadınlar, bekçilere yetki verilmesine tepkili. 
 
‘Polisler sürekli devriye geziyor’ 
 
Köylerini yakılması nedeniyle Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Feraşin köyünden göç eden Fehime Abi, mahallede de sürekli baskı altında yaşadıklarını söyledi. Fehime, “Mahallede sürekli devriye atılıyor. Çocuklar sokakta oynuyor, bir gün çarpacaklar diye çok korkuyoruz. Biber gazı atıldığından kaynaklı ektiğimiz meyve ve sebzeleri yiyemiyoruz. Bu mahallede sorun çıkaran yok, bekçilere de ihtiyaç yok. Ülkenin başka sorunlarına çözüm bulsunlar” dedi. 
 
‘Biz kendimiz kendimizi koruruz’
 
26 yıl önce Hacıbekir Mahallesi’ne göç eden Devlet Duman, barış yerine sürekli baskı politikalarına başvurulduğunu dile getirdi. Devlet, “Biz kendi kendimizi koruruz bekçilere gerek yok. Baskılarla karşı karşıya bırakılan bir halk olarak bekçilik uygulamasını istemiyor ve kabul etmiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Bekçi uygulamasını istemiyoruz’
 
Türkiye halklarının büyük bir ekonomik krizle mücadele ettiğini hatırlatan Delila Demir, “İnsanlar açken ödenekler bekçilere yatırılacak. Önce halkın ihtiyaçlarını karşılasınlar” ifadelerini kullandı.
Türkiye'yi “kavga, sömürü, kriz ülkesi” olarak tanımlayan Sabiha Dorman da “İktidarın bizlere bir faydası olmadı. Bekçilere para vereceklerine halkın sorunlarını çözsünler” diye belirtti.
 
‘Kapımızda bekçi istemiyoruz’
 
Binlerce kadının şiddete maruz kaldığına, katledildiğine dikkat çeken Nejla Dorman da şöyle konuştu: “Şiddet faillerine gereken ceza verilseydi bu kadar kadın katledilmezdi. Şimdi de eşinden ayrılan ve yalnız yaşayan kadınların kapılarına bekçi dikeceklermiş. Biz bekçi istemiyoruz. Sadece hak edilen cezai işlemlerin yaptırılmasını istiyoruz.”