Kadınlar her yerde: Artık tahammülümüz yok

  • 09:04 24 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasına ilişkin konuşan TJA aktivistleri, kadınların erkek ve devlet tarafından yok sayıldığına işaret ederek, “Saldırı, baskı, irade gaspına artık tahammülümüz yok. Kadınlar olarak bu kampanya çerçevesinde her yerde örgütleneceğiz ve mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 10 Haziran’da “Kadın Mücadelesi Her Yerde” şiarıyla kampanya başlattı. Kampanya 4 maddeden oluşurken kadınlar, taciz suçlularının affedilmesini, kadın ve çocuklara şiddet uygulayanların tahliyesini, kayyım atamalarını, irade gaspını ve kadın katliamları gerçekleştirenlerin cezasızlığını öngören infaz kanununa dikkat çekmek için eylem ve etkinlikler gerçekleştiriyor. 1 aylık süreci kapsayan bu kampanya 10 Temmuz’da son bulacak. Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivisti Zelal Bilgin ve HDP Kadın Meclisi üyesi ile TJA aktivisti Nevriye Çur kampanyanın amacının anlattı.
 
‘Kadınları yok sayıyorlar’
 
TJA aktivisti ve HDP Kadın Meclisi üyesi Nevriye Çur, kadınların her yerde örgütlenmesi gerektiğini belirterek, topyekün saldırılara karşı topyekün kadın direnişinin ve mücadelesinin elzem olduğuna işaret etti. Nevriye, kadınların her alanda hedefte olduğunu dile getirerek, “Erkek ve devlet şiddeti her yerde kendini gösteriyor” dedi. Bu şiddetin kadınların yaşam alanına her yönden etki ettiğini söyleyen Nevriye, “Rojava’da, Şengal’de, Türkiye’de, bölgemizde, Afrika’da, Mısır’da, Hindistan’da yani bir bütün olarak her yerde kadınlar erkeklerin iktidarlığı altında ezdirilmeye  çalışılıyor. Kadınların iradesi tanınmıyor, sözü esas alınmıyor. Her alanda kadınları yok sayıyorlar, yok etmeye çalışıyorlar. Toplumun yaradılışı kadının gücündeyken, erkeklerin kadınlara saldırarak aslında toplumu yok etmeyi amaçladığını söyleyebiliriz” sözlerine yer verdi.
 
‘Korkmuyoruz’
 
Türkiye ve bölgede artan kadın katliamlarını, irade gaspı ve kadın kazanımlarına yönelik saldırıları da değinen Nevriye, HDP Kadın Meclisi ve TJA olarak oldukları her yerde bu saldırıları ve baskıları boşa çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti. Nevriye, kadınların değiştirme gücüne sahip olduğunu hatırlatarak , “Bizim değiştirme gücümüzden korkuyorlar. Bu korku saldırılarının dozunu artırıyor ve bizi durdurmak, sindirmek için her şeyi yapıyorlar. Biz korkmuyoruz. Kadınlara dönük saldırılarını kabul etmiyoruz. Kazanımlarımıza dönük saldırıları kabul etmiyoruz. Gücümüzün farkındayız ve bu gücü kullanacağız. Yıllardır söylediğimiz gibi erkek egemen sisteme sessiz kalmayacağız ve kadın örgütlülüğünü büyütecek, mücadelemizi yükselteceğiz” diye belirtti.
 
‘Tahammülümüz yok’
 
HDP Kadın Meclisi’nin başlatmış olduğu kampanya kapsamında her yerde alanda olacaklarını söyleyen Nevriye, “’Kadın Mücadelesi Her Yerde’ şiarımızla her yeri mora boyayacağız ve kadınlar olarak sesimizi, rengimizi göstereceğiz. Bir kadının daha katledilmesine, irademizin gasp edilmesine, eşbaşkanlık sistemine dönük saldırılara, çocuk istismarının, çocuk ve kadın katillerinin, tecavüzcülerin sokakta elini kolunu sallayarak gezmesine tahammülümüz yok” dedi.
 
‘Kadın kazanımlarına el koymaya çalışıyorlar’
 
TJA aktivisti Zelal Bilgin kadın üzerinde artan erkek baskısına dikkat çekerek, “AKP ve MHP iktidarı kendilerini ayakta tutabilmek için kadına saldırıyor. Kadının başkaldırmasını engellemek için her yolu deniyor ve tüm kazanımlarına el koymaya çalışıyorlar. Siyaset alanından sivil alana doğru kadını her alandan mahrum etmeye çalışıyor ve kadın için yeni bir kalıp oluşturmak istiyorlar. HDP’nin yönetim politikasına baktığımız zaman, temsiliyetinde eşitlik ve kadın sayısının da fazla olduğunu görürüz. Bu da iktidarı korkutuyor” diye ifade etti.
 
‘Kadın iradesine yönelik darbe’
 
Zelal, İstanbul Sözleşmesinin olan 6284 sayılı kanununun aynı zamanda kendileri için bir kazanım olduğunu dile getirerek “Kadın, bu kazanımları mücadelesiyle elde etti. Ancak hükümet anlayışlarıyla kadını yalnızlaştırmaya çalışarak şiddete mahkum ediyor. İktidar, sistem ve kanunlarıyla kadına yönelik erkek şiddetini ve katliamlarını artırıyor. Fiziki, psikolojik ve ekonomik olarak kadını daraltıyor. Bu sebeplerden ötürü de en önemli şey olan eş başkanlığa yöneliyorlar. Onlarca kadın belediye eş başkanları tutuklandı. Kayyım atamaları esasında kadın iradesine yönelik darbedir” dedi.
 
‘Tutuklama ve gözaltı çalışmalarımıza engel değil’
 
Zelal, iktidar asimilasyon politikalarıyla başta kadınları sonra da toplumu yok etmek istediğini ifade ederek şunları söyledi: “Kadın her alanda kendini ve kazanımlarını koruyor. Geçtiğimiz haftalarda Rosa Kadın Derneği üzerine bir saldırı gerçekleşti. Dernek, şiddet, taciz ve katliamlara karşı bir adresti. Burada çalışan kadınlar Kürt ve bölgede çalıştıklarından ötürü hükümetin hedefindeydi. Dernek çalışmalarını illegalize ve kriminalize etmek istiyorlar. İyice anlaşılması gerekir ki gözaltı ve tutuklamalar olsa da onlarca kadın yine de dernek çalışmalarında yer almaya ve kadınlara ulaşmaya devam edecektir. Tutuklama ve gözaltı çalışmalarımıza engel değil.”
 
‘Başat konuları gündeme alacağız’
 
Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz ve tecavüzün artış kaydettiğini dile getiren Zelal, “Bu sebeplerden ötürü böyle bir kampanya başlatmaya karar verdik. Kampanya çerçevesinde daha çok bir araya geleceğiz. Eylem ve yürüyüşlerle alanlara ineceğiz ve sosyal medya üzerinden de eylemlerimizi sürdüreceğiz. Eylemlerimizle, kadınların her yerde olduğunu göstereceğiz. Tacizcilerin affını öngören yasa üzerinde duracağız ve bunu herkesin gündemine koyacağız” ifadelerini kullandı.