TJK-E’den yürüyüşe çağrı: Mücadelemiz kazanacak

  • 10:54 24 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJK-E Kobanê’de 3 kadının katledilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Yurtsever ve Kürt dostlarını bugün saat 18:00’da alanlara çağırıyoruz. Faşizm karşısında kadın mücadelemiz kazanacaktır” denildi.
 
Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile Kobanê’nin Helincê köyüne yaptığı saldırı sonucu aralarında Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Zehra Berkel’in de olduğu 3 kadının katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “AKP-MHP faşist rejimi kadın düşmanıdır. Erdoğan kadın katilidir” denildi.
 
‘Örgütlenen kadınlar hedef alınmakta’
 
Açıklamada Kobanê’de kadınların hedef alınmasının tesadüfü olmadığı belirtilerek şunlara değinildi: “İşgalci Türk devleti SİHA’larla Kobanê’nin Helîncê köyüne saldırısında Kongreya Star Fırat Koordinasyon Üyesi Zehra Berkel’in de aralarında bulunduğu 3 kadın arkadaşımız şehit düşmüştür. DAİŞ’in Kobanê’de yenilgiye uğratıldığından beri faşist Türk devletinin Rojava’ya saldırıları durmamıştır. Faşist Türk devleti tüm dünyaya ilham olan Rojava kadın devrimini yok etmek için her türlü yola başvuruyor, örgütlenen, mücadele eden kadınları hedef alarak katlediyor.” 
 
‘Sessiz kalan herkes ortaktır’
 
“Biz Kürt kadınları üçüncü bir Paris katliamını yaşıyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “2013’te Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Türk istihbaratının eliyle, 2016’da ise Kuzey Kürdistan’da ise Sewê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır Türk devleti tarafında hedef alınarak katledildiler. Rojava ise Zehra ve diğerleri kadın mücadelesinin tohumlarını ekenler hep İşgalci Türk devletinin hedefinde oldu. Kadınlar üzerinden Kürt halkı imha edilmek isteniyor. Bu saldırılara hava sahasını açan tüm uluslar arası güçler sorumludur. Bu saldırılara sessiz kalan herkes bu katliamın ortağıdır. 
 
AKP-MHP faşist rejimi kadın düşmanıdır. Erdoğan kadın katilidir. Dün Kobanê’de katledilen kadınlar ilk değildi. Bu vahşi ve pervasız saldırılara karşı biz kadınlar faşizme karşı mücadelemizi daha fazla büyüteceğiz, Erdoğan ve faşist rejiminin sonunu getireceğiz. Hiçbir şey direnen, mücadele eden kadının gücünden daha büyü değildir. Kobanê, Rojava bunun en büyük örneğidir.”
 
Yürüyüşe katılım çağrısı
 
Açıklamada son olarak bu akşam yapılacak olan  yürüyüşe çağrıda bulunarak şunlar ifade edildi: “Kürt soykırımında sınır tanımayan işgalci Türk devletinin Rojava kadın devrimini hedef alan ve Kobanê’nin Helîncê köyünce 3 kadın arkadaşımızı şehit eden bu katliamcı zihniyete karşı başta kadınlar ve kadın örgütleri olmak üzere tüm demokrat, yurtsever ve Kürt dostlarını bugün saat 18:00’da alanlara çağırıyoruz. Faşizm karşısında kadın mücadelemiz kazanacaktır.”