İzmir'de kadınlar mor konvoya hazırlanıyor

  • 09:06 25 Haziran 2020
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının İzmir’de kadın mücadelesine dönük ihtiyaçları ortaya çıkardığını belirten Ayşe Özdamar, 5 Temmuz’daki mor konvoy için de  hazırlıklar yaptıklarını söyledi.
 
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin başlattığı “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında İzmir’de de etkinlikler devam ediyor. HDP İzmir Kadın Meclisi üyesi Ayşe Özdamar, kampanyanın İzmir’deki ve Ege bölgesindeki seyrine dair bilgi verdi.
 
‘Eşbaşkanlık mor çizgimiz’
 
Dört haftalık kampanyanın  ilk haftasında  istismar yasasını, ikinci haftasında ise  infaz yasasını gündeme aldıklarını söyleyen Ayşe, “Eşbaşkanlık sisteminin mor çizgimiz olduğunu ve kadınların özgürce siyaset hakkını öne çıkaran bir kampanya yürütüyoruz. Son hafta da genel bir kampanyamız olacak, kadın cinayetlerine değineceğiz” dedi.
 
‘HDP kaynaklı tüm eylemleri yasaklıyor’
 
HDP’nin eylem ve etkinliklerin valilik tarafından yasaklandığını ve bu  yasaktan ötürü kampanyalarını istedikleri yerde duyuramadıklarını hatırlatan Ayşe, “Biz Türkiye’nin üçüncü büyük partisiyiz ama böyle keyfi bir uygulama ile basın açıklamamız engelleniyor. İnfaz yasası için bir basın açıklaması yaptık. Onu adliyede yapmak istiyorduk. Çünkü aynı gün Selma Altan’ın duruşması vardı. Zaten cezaevinde olmaması gereken biriydi. O da yasaklandı, il binası önünde yaptık” ifadelerine yer verdi.
 
‘Aynı şeyleri söylüyor ve istiyoruz’
 
HDP Kadın Meclisi’nin İzmir Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir içinde yer aldığını ve her eylemlerine dahil olduğunu dile getiren Ayşe, ayrıca kampanya sürecinde İzmir’deki kadın oluşumları ile görüşmeye çalıştıklarını belirtti. Ayşe, salgın nedeniyle henüz birçok kadın örgütünün derneklerini açmadığını, bu nedenle birçok kadın örgütü ile görüşemediklerini kaydederken, “Bazı kadın örgütleriyle ekonomik sıkıntı veya başka sıkıntılar nedeniyle görüşme yapamadık. Yapabildiklerimiz ise olumlu geçti. Aslında aynı şeyleri söylüyoruz ve yapmak istiyoruz. Mücadelede kadınların birbirini anladıklarını ve birbirine dokunabildiklerini gördük. Güzel öneriler aldık. Bir de gerçekten kadınlar İzmir’de güzel çalışmalar yapabiliyorlar. Bu çalışmaları paylaşabilme olanağı gördük. Kadın örgütleriyle daha çok birlikte olmak ve daha çok şeyi ortaklaştırmak gerektiğini gördük” şeklinde konuştu.  
 
‘Birbirimizden haberdar olma’
 
Görüşmelerin hala devam ettiğini söyleyen Ayşe, kendi katıldığı görüşmelerden edindiği izlenimleri ise şu şekilde aktardı: “Ortaklaşma bağlamında birbirimizden daha çok haberdar olma gerektiğini anladım. Acil sorun bu. Kadın mücadelesinde olumlu etki edeceğini gördük. Ortaklaşmış olduk. Birbirimizin çalışmaları üzerinden daha iyi etkinlikler oluşturabiliriz. Gerçekten olumlu keyifli toplantılar gerçekleştirdik.”
 
‘Mor konvoy oluşturulacak’
 
Sosyal medyada daha aktif bir çalışma içine girerek haftaya özgü video-klipler hazırladıklarının bilgisini veren Ayşe son etkinlik olarak da tutuklu olan veya gözaltına alınan siyasetçi kadınlar için mor zincir oluşturacaklarını  belirtti. Ayşe, 5 Temmuz’da Aydın’da "Kadın mücadelesi her yerde” sloganı ile mor tüllerle süslenmiş araçlarla "mor konvoy" oluşturacakları bilgisini paylaştı.