Barış Anneleri: Kürtleri yok etme politikası devrede

  • 09:03 26 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - TSK’nin Federe Kürdistan bölgesi ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına ilişkin “Kürtleri yok etme politikasıdır” diyen Barış Anneleri, “Maxmur’da, Şengal’de kim var? IŞİD katliam yaptı şimdi de Türkiye saldırıyor” sözleriyle tepki gösterdi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 15 Haziran’da Maxmur, Şengal ve Kandil’e yönelik hava saldırısı gerçekleştirilirken, birçok sivil yaşamını yitirdi. Saldırıların yaşandığı alanlarda ve Federal Kürdistan’ın birçok kentinde halk sokaklara çıkarken hem Türkiye’ye hem de KDP’ye yönelik tepkilerini dile getirdi. Diğer yandan Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar da devam ediyor. Rojava devriminin sembolü olan Kobanê’nin Helincê köyüne silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile yapılan saldırıda Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Zehra Berkel’in de aralarında olduğu 3 kadın katledildi. 
 
Saldırılara yönelik tepkiler sürerken, Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyeleri, saldırılara karşı birlikte mücadele vurgusu yaptı. 
 
‘Saldırılar Kürtleri yok etme politikasıdır’
 
Barış Annesi Raife Özbey, Türkiye’nin tüm saldırılarının Kürtleri yok etme politikasının bir parçası olduğunu söyledi. “Bu saldırıyı Barzani ailesi dışında kimse onaylamıyor” diyen Raife, “Destek verenlerin insaniyetinden şüphe etmesi gerekir. Kürt olarak birbirimize destek çıkmalıyız. Parça parça olursak yaşamımız da tehlike altında demektir. Birlikteliğimizi kurarak bu saldırılar karşısında durabiliriz” sözlerini kullandı.
 
Maxmur halkının 90’lı yıllarda Türkiye’deki baskılardan dolayı göç edenler olduğunu hatırlatan Raife, “PKK’yi vurduklarını söylüyorlar peki Maxmur’da kim var? Şengal’i niye vuruyorlar? Şengal halkı İŞİD vahşetinden kurtuldu ama Türkiye’nin saldırılarından kurtulamadı. Bu saldırıları asla kabul etmiyoruz. Türkiye’nin saldırılarının sorumlusu KDP’dir. KDP izin vermediği müddetçe Türkiye Güney Kürdistan’da ne dağları bombalayabilir ne de halka saldırabilir” diye konuştu.    
 
 ‘Bu zulme sessiz kalmayın’
 
Makbule Özbek, KDP ve Barzani ailesinin saldırılara göz yumduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Neden gözlerini kapatıyor, kulaklarını tıkıyor, dillerine kilit vuruyorlar? Kürt halkının birlik olması gerekiyor. Kürdistan toprakları altın değerinde olduğu için herkes bir yandan saldırmaya ve kendilerine pay çıkarmaya başlıyor. İnsan haklarından bahsediliyor ama söz konusu Kürdistan olunca herkes gözlerini yumuyor. Dünyadaki herkese sesleniyorum, bu zulme sessiz kalmayın.” 
 
‘Dünya hepimize yetecek kadar büyüktür’
 
Nazime Yürek ise, IŞİD’in yaptıklarını şimdi Türkiye’nin yaptığına dikkat çekerek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Herkes kendi toprağında yaşıyor. Ne istiyorlar Kürt halkından, çocuklardan, kadınlardan, yaşlılardan? Artık yeter. Saldırıların derhal durdurulması gerekiyor. Dünya hepimize yeter, kimsenin ölmesini istemiyoruz.”