Tutsaklar hak ihlallerine karşı açlık grevinde

  • 09:05 26 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde üç kadın tutsağın hak ihlallerine ve hücre cezalarına karşı başladığı üç günlük açlık grevi devam ediyor. 
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Elif Deniz, Ronahi Sırdaş ve Melek Evren hücre cezaları ve artan hak ihlallerine karşı dün üç günlük açlık grevi eylemine başladıklarını duyurdu. Elif, Ronahi ve Melek hakkında verilen disiplin cezaları nedeniyle iki ayrı soruşturmadan açılan davanın dün duruşması görüldü. Mardin İnfaz Hakimliği’nde duruşmalı görülen disiplin davasına cezaevi bahçesinde ve ayakta sayımı kabul etmeyen üç kadın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. İnfaz Hakimliği, infaz savcılığının talebi doğrultusunda 3 kadına hücre cezası verilmesine karar verdi. Karar kapsamında 3 kadına her bir soruşturmadan 7’şer gün hücre cezası verildi. 3 kadına toplamda 42 gün hücre cezası verildi.
 
Ronahi’nin avukatı Şerzan Yelboğa, iki gün önce müvekkilleri ile görüştüklerini belirterek ve müvekkilinin yaşadığı durumu aktardı.
 
‘İki günde bir sıcak su veriliyor’
 
Cezaevlerine yönelik salgın dönemi ile birlikte baskıların arttığını kaydeden Şerzan, birçok cezaevinde tutsaklara dönük baskıların arttığını fakat bunun Mardin’de iki kat fazla yaşandığını söyledi. Şerzan, “Tüm cezaevlerinde pandemiden dolayı sürekli mesafe ve temizlik açısından dikkat etmeleri noktasında uyarıda bulunuluyor. Ama Mardin’de bu durum değişiyor. Her koğuşa 45 dakika ara ile su veriliyor. Hatta tutsaklara bidon verilip suyu bidonlara doldurulmasını söylüyorlar ve gün boyu bidonlardaki su kullanılıyor. İki günde bir de sıcak su veriliyor. Mardin Cezaevi'nin pandemi kurallarına hiçbir şekilde uymadığını söyleyebiliriz” dedi.
 
‘Ya bahçede ya da ayakta sayım yapılıyor’
 
Şerzan, pandemiden dolayı çok sayıda cezaevinde gardiyanların koğuşa girmeden sayım yaptığını belirterek, Mardin’de cezaevi yönetiminin buna dikkat etmediğini ve koğuşlara giderek tutsaklarla birebir temasta bulunduğunu kaydetti. Şerzan, “Tutsaklar ya bahçeye çıkarılıyor ya da ayakta sayım yapmaları konusunda baskı yapılıyor. Mardin’de ki üç kadın tutsakta bahçede ve ayakta sayım vermek istemedikleri için ve cezaevi idaresinin kötü muamelesinden dolayı itiraz etmiş. İtiraz etmelerinden ötürü müvekkilimiz Ronahi Sırdaş'ın 1 yıllık hücre cezası ve 2 yıllık da aile görüşü yasağı, diğer tutsaklara da verilen bu disiplin cezaları onaylanınca açlık grevine başladılar” sözlerine yer verdi.  
 
Tutsaklardan duyarlılık çağrısı
 
Kadınların kamuoyuna çağrıda bulunduğunu  kaydeden Şerzan, “Cezaevindeki tutsaklar bu pandeminin daha ağır sonuçlar doğurmaması için açlık grevine girdiler. Ayrıca uygulanan tecridin bir an önce kaldırılması için hem kamuoyu hem de kurumların seslerini duyması gerektiği noktasında herkesin duyarlı olması gerektiğini söylediler” diye konuştu.