‘Normalleşme’ sürecinde vaka sayısı 100’ün altında olmalıydı’

  • 09:02 27 Haziran 2020
  • Güncel
İZMİR - Koronavirüs vaka sayısının birçok kente  “normalleşme” adımlarının ardından artış göstermesi halkta tedirginlik yaratırken, SES İzmir Şube Eşbaşkanı Nursel Yücesoy, “Normalleşe için 100’ün altına düşmesi gereken vaka sayısı hala binin üzerinde. İktidar sürü bağışıklığına gidiyor, yurttaş önlemini alsın” uyarısında bulundu. 
 
Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan tedbirler 1 Haziran’dan itibaren “normelleşme” çerçevesinde kaldırıldı. “Normalleşmenin” ardından birçok kentte vaka sayılarında hızlı bir yükselme görülürken, birçok ilde Valilikler tarafından maske takma zorunluluğu getirildi. Vaka sayısının artmasının sorumluluğu “maske takmayan” halka yüklenirken, mikrofon uzattığımız yurttaşlar, herkese test yapılması gerektiğine dikkat çekti. 
 
‘Normalleşmeye iten ekonomi oldu’ 
 
Normalleşmenin erken başlatıldığını ve vaka sayılarının binli rakamların altında seyretmemesinin de bu durumun kanıtı olduğunu ifade eden yurttaşlardan Gönül Ömer, “İnsanlar açılan mekanları doldurmaya başladı. Oysa virüs çabucak geçecek bir şey değil. Normalleşmeye iten ekonomi oldu. Halk sağlığı hiçe sayıldı. Önlem olarak otobüse binmiyorum uzak da olsa yürüyorum. İkinci dalgaya hiç hazır değiliz” dedi. 
 
‘Virüs köylere de ulaştı’
 
Kütahya’dan gelen Hakime Karataş, köye dışarıdan gelenlerin 15 günlük karantinaya alındığını belirterek, “Köy daha iyi. En azından temiz hava var ama köylere kadar ulaştı salgın. Önlemlerimizi kendimiz almaya çalışıyoruz. Otobüse binmemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Herkese test yapılırsa ikinci dalga olmaz’
 
İnsanların mesafe kuralına uymadığını söyleyen Ayşenur Feraç ise şöyle konuştu:  “Yeteri kadar test de yapılmıyor. Bir boğaz ağrısına bile test yapılmalı. İnsanlar iki gün evdeyse beş gün dışarıda.  Herkes yine evine taşımış oluyor. Eğer evde kalınacaksa tamamen evde kalınmalı. Baştan yanlış yapıldı. 1 ay karantinaya alınsaydık olabilirdi. Herkese test yapılmalı, bu şekilde ikinci dalganın önüne geçilir.”
 
Yurttaşların çoğunlukla maske taktıklarını gözlemlediğini ifade eden Gülhan Uzuner, otobüslerin kalabalık oluşundan şikayetçi. Sefer sayılarının arttırılmasını ve çözüm bulunmasını isteyen Gülhan, “Duraklarda da insanlar çok bekliyor. Vakalar daha da artar bu rahatlıkla” dedi.
 
‘Zabıta ve polisler maske takmıyor’ 
 
Kimi zabıta ve polislerin maske takmadığını ama takmayan yurttaşa ceza kestiklerini belirten Canan Özenç, “Bu da sistemin çarpıklığını gösteriyor. Bizler kurallara uyanlar şikayetçiyiz. Onlar yüzünden ben bu virüsü kapmak zorunda değilim” sözleri ile tepki gösterdi. 
 
Süreyya Demir, yurttaşları evlere kapatmanın da yeterli olmadığını, daha fazla test yapılması gerektiğini belirtirken, Ayşe Gülden “Vaka sayıları artıyor endişeleniyoruz. Otobüslerde aralıklı oturmanın olmaması bile korkutucu” ifadelerini kullandı. 
 
‘İktidar sürü bağışıklığına yönlendiriyor’ 
 
“Normalleşmenin” de hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları gibi sermayenin çıkarlarına uygun gerçekleştiğini belirten SES İzmir Şube Eşbaşkanı Nursel Yücesoy da vaka sayasının 100’ün altına düşmesi gerekirken, “normalleşme” sürecinde binin üzerinde olduğunu vurguladı. İl ve ilçe nüfuslarına göre Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği adreslerde gönüllüler üzerinde hem kan hem de boğaz sürüntüsü ile test yaptıkları bilgisini veren Nursel,  “Test sayıları arttıkça vaka sayılarının arttığını göreceğiz. Testlerin de yüzde 60 civarında güvenilir olduğunu düşünürsek yine de sağlıklı veriye ulaşamadık demektir. Yani ‘birinci dalga bitmedi’ demektir.  Halkta bir rahatlama hali var. Önlemler alınmadığı sürece her şey normal gösterilse de veriler öyle göstermez. Bu şekilde rahat davranılırsa ikinci bir dalga ile karşılaşılması mümkün. İktidar sürü bağışıklığına yönlendiriyor. Yurttaşlar kişisel tedbirlerini almaya devam etsin” uyarısında bulundu.